indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

29.8. - 4.10.2003

ARCHIV

Spiritus movens

Je zajímavé, jak významnou roli hraje v našem politickém životě alkohol. Funguje jako mazivo, jež pomáhá uvolňovat zaseklé politické mechanismy v patových situacích. Opilost v pravou chvíli znamená otevřenou bránu ke kariéře.

Kdyby pan poslanec Kott přestal ode dneška pít, měl by na příští dva – tři roky vystaráno. Ale už předtím, ještě ve stavu alkoholického opojení, už stačil pomoci kdekomu.

ODS, která zjevně pochopila, že povalit vládu bude obtížnější, než jak se jí to původně jevilo, demonstrovala svou mravní čistotu a zadělala si na lepší preference.

Vládní koalice si zjevně pomůže v krátkodobé perspektivě: bude mít o něco pevnější většinu.

Jediný, kdo ostrouhá mrkvičku, bude poslanec Hojdar. Kott ho asi připraví o mimořádně významnou pozici.

Český ústavní systém v reálu disponuje pěti základními ústavními funkcemi: prezident, předseda vlády, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu a Sto prvý poslanec. Sto prvý poslanec je ten, který ve jménu Sněmovny v nejvýznamnějších chvílích přijímá zásadní rozhodnutí. Právě v této funkci nyní poslanec Kott poslance Hojdara střídá.

Pro poslance Hojdara však není ještě všechno ztraceno. Poslanec Kott může funkci Sto prvého poslance vykonávat pouze jakž takž střízlivý. Zatímco lídři koalice mají zájem, aby to bylo co nejčastěji a nepochybně opatří panu Kotovi strážce, kteří mu budou odebírat alkohol a bránit v přístupu k němu, má poslanec Hojdar zájem na tom, aby byl poslanec Kott co možná nejčastěji na mol (pak má naději, že ho v pozici muže, na němž všechno záleží, zastoupí), a bude mu buď sám nebo prostřednictvím svých asistentů tajně podstrkovat placatice s ohnivou vodou.

Od této chvíle tedy poslanec Kott a poslanec Hojdar patří k sobě tak jako dr. Jekyll a pan Hyde. Stali se jakousi zákrytovou dvojhvězdou na hvězdné obloze české politiky, která nezaujatého pozorovatele naplňuje týmž úžasem jako kdysi Immanuela Kanta ta skutečná.

5. října 2003