indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.11.- 6.11. 2010

Praze je už uklizeno

Horečné jednání kolem vzniku pražského zastupitelstva vrcholí. V hlavním městě republiky, které je zároveň mocným krajem, vzniká koalice, s níž z dobrých důvodů nesouhlasí předsedové obou zúčastněných stran. Říká se jí z neznámého důvodu velká, ačkoli největší pražská strana v ní není zastoupena.

Průběh jednání byl mírně řečeno atypický: vybírala si ODS, strana poražená. Na výběr měla buď stranu vítěznou, nebo ještě poraženější ČSSD. Koalice s ještě poraženějším pro ni byla z technických důvodů pohodlnější, navíc obě strany nejsou žádné rychlokvašky, dobře se znají z dlouhých let mírové koexistence kapitalismu se socialismem na pražské radnici, a ČSSD si díky své slabosti nebude moci vyskakovat tak, jak by si nepochybně vyskakovala TOP09.

Na piedestal ženicha, který si vybírá hezčí ze dvou možných nevěst, ODS katapultoval neuvěřitelný postup TOP09. Rozhodla se, že jako konzervativní a seriozní strana bude nejprve jednat s ODS a teprve když vznikne problém, se stranou socialisticky zaměřenou. Tím bezelstně nastavila vyjednavačům ODS nos k tahání a mocně přispěla k upozadění Jiřího Dienstbiera ml., který ji jako koaličního spojence preferoval. Teď chce „topka“ konečně jednat i s ČSSD, ale jde nejspíš do prohrané bitvy: musela by naslibovat Hory doly. a ještě by jí to asi už nebylo nic platné.

ODS si situaci šikovně připravila už tím, když rozdělila před volbami Prahu na volební obvody. Tím zvýšila kvórum pro malé strany, jimž nebylo nic platné, že přesáhly pětiprocentní hranici. Koalice poražených nemá zase až tak výraznou většinu, aby ji zastupitelé malých stran, kdyby zasedli v zastupitelstvu, nebyli mohli zkomplikovat plány. Soud nyní rozhodl, že volby proběhly v souladu s volebním zákonem, a formálně vzato má nepochybně pravdu (nerozumím jen tomu, proč ohrožení poměrného systému by znamenalo 10% hranice a ne třeba 9% nebo 14%). Jediný problém jen ten, že použitý zákon se k volbám, na něž byl aplikován, nehodí. To je ovšem otázka zákonodárců, ne soudu.

Aby byla koalice poražených dostatečně krytá, svěří prý, jako už tradičně, předsednictví kontrolního výboru komunistům. Čili, pro pražský magistrát platí: vedoucí úlohu má ODS, ČSSD je třeba nasytit, aby moc nekřičela. A třetí vzadu, kdo celý systém jistí, je KSČM. Taky žádná rychlokvaška! A není přece součástí koalice, že.

TOP09, nejsilnější pražská strana, tu bude jen na ozdobu, aby se neřeklo, že v Praze není demokracie. Mechanismus vládnutí obstará vykutálený trojlístek ODS – ČSSD – KSČM (ta bude dvojkoalici jen kontrolovat z hlediska politické počestnosti). Je to dokonale vymyšleno, tak dokonale, že je prakticky fuk, zda v radě usednou pánové Klega, Richter či Blažek, nebo bytost s exotickým jménem Alexandra Udženija. Vyjde to nastejno. Na čtyři roky máme v Praze vystaráno.

lidovky.cz 12. října 2010