indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

13.9.- 18.9. 2010

Ledy se hnuly aspoň na ulici

Titulek jsem si vypůjčil z dnešního komentáře Jiřího Hanáka v Právu. Připadá mi příznačný. V Právu a v levé části Sněmovny mají teď konečně zase důvod k radosti: včera bylo teplo, svítilo sluníčko a odborová demonstrace se celkem vydařila.

Demonstrovali policisté, civilní zaměstnanci armády a vojáci, státní úředníci nejrůznější úrovně, zdravotníci a učitelé, tedy státní zaměstnanci. Demonstroval stát. Obyčejní občané měli zase jednou příležitost všimnout si, jak je silný.

Možnosti státu, pokud jde o demonstrace, jsou zatím omezené. Aspoň předpokládám, že policisté ani vojáci nesmějí nosit na demonstrace výzbroj a výstroj. Také technika (transportéry, tanky) zůstala v garážích, a tak policajti museli vymlátit vestibul svého ministerstva ručně.

Jiří Hanák má pravdu: ledy se hnuly. Volby dopadly pro revoluční levici špatně, parlament je pro tuto chvíli ztracen, ale ulice je k dispozici.

ČSSD byla po volbách trochu grogy a koketovala s lidskou tváří. Dnes se na demonstraci sešli jako za starých časů Sobotka s Paroubkem. V poslanecké sněmovně exceloval David Rath. KSČM je už zase při ruce. Problém je jen v hlasování v PS, to způsobuje komplikace, jaké tu v minulých čtyřech letech nebyly.

ČSSD s komunisty prohrála poslaneckou sněmovnu. Pořád tu však je k dispozici v podstatě monopolní odborářská organizace, už dlouho propojená s ČSSD. Zdá se, že transformace odborů se po listopadu 1989 moc nepovedla, výsledek se nějak moc podobá ROH, tentokrát samozřejmě s lidskou tváří.

Významná je účast ozbrojených složek, plod polistopadové demokracie, připomínající poněkud, jak to v Česku zbývá, nepořádek. Lidové milice už nejsou a možná ani nebudou zapotřebí.

Člověk se při pohledu na ten rumrajch jen těžko brání podezření, že heslo dne je: co jsme prohráli ve volbách, si vynahradíme na ulici.

Nemuselo by to být až tak těžké: co má občan na ulici proti stávkujícímu státu k dispozici? Politické strany jsou kluby zájemců o kariéru a nic víc. Jejich faktická síla je mizivá. Kdyby se sešli všichni členové ODS, TOP09 a Věcí veřejných, nezaplnili by Náměstí Jana Palacha. Kdysi tu frčelo heslo, jehož dnešní verze zní: strany jsou pro straníky, ČMKOS je pro všechny. Chtělo by to nějakou protiváhu – ale kdo ji udělá a kde pro ni získá veřejnou podporu?

lidovky.cz 22. září 2010