indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

13.9.- 18.9. 2010

Plán na proces

S jakýmsi plánem na proces přišel v Lidových novinách 15. září pan James de Candole, partner poradenské firmy Candole Partners. Proces má být jednak soudní (s korupčníky), a jednak obrodný (s TOP09, která je u nás zřejmě korupcí prolezlá nejvíc). To je pozoruhodná inovace, u nás doposud obrodný proces soudním procesům předcházel, zde to má být jaksi souběžně. Nebo snad přímo naopak?

Struktura projektu pana de Candole je následující:

Ve vládní koalici nazrává konflikt mezi Nečasem a Kalouskem. Odhaluje ambivalentní vztahy současné vlády ke korupci. Kdo ze dvou výše jmenovaných je korupce přinejmenším přívržencem, vyplyne z dalšího.

Korupce je „nejškodlivější ze všech daní“. Jistě. Stejně nejškodlivější je např. rasismus. Žijeme uprostřed samých nejškodlivějších věcí. S nejškodlivějšími věcmi je nutné bojovat, a to neustále, protože se nedají vymýtit. Vzhledem k tomu se dají kdykoli využít jako klacek na politického protivníka (viz např. prezident Sarkozy a rumunští Romové).

Ministr Kalousek spolu se svým přítelem Richardem Hávou odmítá údajně snahu premiéra Nečase a Alexandra Vondry odstřihnout prostředníky od armádních zakázek (pro nezasvěcené podotýkám, že Richard Háva je podnikatel ve zbrojním průmyslu).

Škodlivost prostředníků se plně ukázala na případu „zjevně kriminálního jednání“ „bývalého Kalouskova kolegy“ exnáměstka ministra vnitra Kopřivy. Kalousek aféru redukuje na „pouhý pokus diskreditovat TOP09 před nadcházejícími volbami“. Zde se samozřejmě pan Kalousek hrubě mýlí, jde (mimo jiné, ovšem) taky o pokus diskreditovat TOP09 tak vůbec.

TOP09 prý diskredituje sám pan Kopřiva (a nikoli snad ministr Vondra). Zastavme se teď u způsobu diskreditace. MfD „monitorovala“ rozhovor pana Kopřivy, tehdy ještě náměstka na Ministerstvu obrany, se zástupcem firmy Patria. Zástupce už předtím, v srpnu, informoval o Kopřivově podezřelém jednání policii. MfD svůj „monitoring“ zveřejnila. Monitoring zde znamená „soukromý odposlech“, který, na rozdíl od toho policejního, je zjevně neregulovatelný. Zástupce Patrie, firmy, s níž Kopřiva vyjednával, je z obliga, ještě předtím, po schůzce s Kopřivou 11. srpna, běžel na policii. Taky policie je mimo, ona přece nikoho neodposlouchávala. Pozoruhodné je i celkové aranžmá: posoudit způsob účasti zástupce Patrie na „monitorovaném“ setkání nechávám na čtenáři, člověka napadne ledascos. Ale hlavně: je obtížné se zbavit dojmu, že MfD supluje práci policie. Nevím, zda se to dělat smí, asi ano, ale řekl bych, že se to dělat nemá.

Velmi podezřelá věc je, jak upozorňuje pan de Candole, že ani Kalousek, ani bývalý poslanec KDU-ČSL (a nynější člen TOP09) Severa, který je do věci rovněž zapleten (podle odposlechu Kopřivy), nepoužili obvyklou vyhrůžku, že podají trestní oznámení pro pomluvu šířenou tiskem. Další indicie.

Situace je taková, píše pan de Candole, že je třeba doufat (jistě, doufat je třeba vždycky). Za prvé je třeba doufat, že premiér Nečas nepodlehne vábení expremiéra Topolánka, které je podáno poněkud nejasně (na co si plácneme, to platí). A za druhé je třeba doufat v to, že se Kopřivův případ dostane před soud, a že bude posuzováno jako polehčující okolnost, pokud se Kopřiva „a jeho komplicové“ rozhodnou plně spolupracovat (k tomu je zároveň zapotřebí Kopřivovi a jeho komplicům názorně vysvětlit a možná i předvést, co se naopak může stát, když plně spolupracovat nebudou). Pak by chobotnice ztratila nejen všechna svá chapadla, ale i svůj mozek.“ Safra, kdo to může být, ten mozek? Asi budu muset uspořádat na to téma anketu mezi svými čtenáři.

Zároveň je možné, že „zdravá část TOP09“ využije Kopřivův skandál k potlačení vlivu tandemu Háva-Kalousek“ (všimněte si, že zde už je pořadí obráceno, napřed podnikatel, pak jeho přítel politik).

Protože jsem text podobné povahy četl naposled v Rudém právu někdy před listopadem 1989, považuji za nutné ocenit, že i představitelé anglosaského světa pečují o udržení našich domácích tradic. A pro pořádek a přehlednost shrnuji:

Současná vláda má ambivalentní vztahy ke korupci: Nečas je proti, Kalousek pro.

Kalousek totiž odmítl snahu odstřihnout od armádních zakázek prostředníky.

Škodlivost prostředníků se ukázala v případě exnáměstka Kopřivy.

Kopřiva je bývalý Kalouskův kolega.

Kalousek nepodal žalobu pro pomluvu v tisku.

Je třeba Kopřivu popohnat před soud s tím, že případná spolupráce bude považována za polehčující okolnost,

a tak odhalit „mozek chobotnice“.

Zdravá část TOP09 by mohla využít Kopřivův skandál k očistě od Hávy a Kalouska.

Dobré, že?

19. září 2010