indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

6.8.- 11.9. 2010

K polemice Petra Sokola

K polemickému článku Petra Sokola (Mýty jako berlička TOP09, LN 13. září t.r.), v němž ze mne na základě mého článku v LN dělá agenta TOP09 (o tom se s ním nebudu bavit) jen pár poznámek:

Prý se snažím představit jakoby ucelenou teorii o tom, proč TOP09 musí předstihnout ODS. Zajímalo by mne, kde to vzal. Myslím si jen, že se to stát může, bude-li ODS hodně blbnout.

Opakovaně prý uvádím názor, že za pádem předsedy Topolánka stál Václav Klaus. To je nepravda, v mém článku se uvádí, že za ním stála vnitřní opozice v ODS (Psal jsem o tom, že Klaus napomohl pádu Topolánkovy vlády, o čemž jsem přesvědčen). Nikde jsem nezpochybnil, že se tak stalo demokratickou cestou, zvlášť když centrum i regiony měly plná kaťata z možné volební katastrofy. Jen tak na okraj připomínám, že Klaus bezprostředně po aféře s Lui dal veřejně najevo, že se musí něco stát.

Kde vzal pan Sokol mou „snahu“ podsunout novému vedení ODS Klausův vztah k Rusku? A kde jsem napsal, že dnešní ODS souhlasí ve všem s názory prezidenta? Pokud to nedoloží, další nepravda.

„TOP09 je pokračovatelkou Topolánkovy linie.“ V každém případě jí chybí klausovský fundamentalismus a radikální odpor k EU. Termín pokračovatelka Topolánkovy linie je příliš silný, omlouvám se.

Součástí „klausovského“ spiknutí v ODS je podle mne rozložení pražské organizace strany. Další nepravda. Napsal jsem jen: „v nepřehledné vřavě se zjevně podařilo rozvrátit pražskou organizaci strany.“ O žádném klausovském spiknutí ani slovo.

Nenapsal jsem, že by dnešní vedení ODS chtělo spolupracovat s ČSSD. Můj článek jen končí otázkou, co vlastně ODS chce, když takhle zachází se svým největším koaličním partnerem. Chce snad koalici či opoziční smlouvu s ČSSD? A to v situaci pro ČSSD výhodnější (je silnější než ODS).

Pro čtenáře poznamenávám, že jsem nemluvil o ubohém a nevinném Kalouskovi, to je jen vtipkování pana Sokola. Pokud jde o okopávání kotníků, myslím si ovšem, že je rozdíl, když Kalousek před jedněmi volbami mluví o ODS jako o docela slušné sociální demokracii, s níž by bylo možné jít do koalice, a když Nečas před druhými hovoří o nafouklé marketingové bublině stvořené hrstkou přeběhlíků, schovávající se za zády nastrčeného maskota… atd. To druhé je paroubkovské sprosťáctví.

Toť vše.

Lidové noviny 15. září 2010