indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

30.8.- 4.9. 2010

Věci veřejné v předvolební ofenzívě

Výsledek květnových voleb vypadal na první pohled hezky: středopravé strany drtivě porazily postkomunisty a komunisty. ČR má nejsilnější vládní koalici, jaká tu kdy byla.

Je ovšem třeba vzít v úvahu taky rub změny: rozpadl se politický systém, který u nás dominoval prvních skoro osmnáct let existence státu - a který, pravda produkoval čím dál tím bezvýchodnější patové situace. Taková změna, pokud není cílevědomě připravována zodpovědnými politiky, ale prostě se jen tak přihodí, přináší spíš než triumf chaos. Malý příklad v detailu – předvolební situace v obvodě 52 senátních voleb (Jihlava). Za KDU-ČSL kandiduje starý harcovník Jan Kasal. Kandiduje ovšem, pokud tomu dobře rozumím zároveň taky za Věci veřejné, které vlastního kandidáta nepostavily, a to pod heslem „váš senátor za Věci veřejné“. Původní senátor za KDU-ČSL, exministr Jehlička, kandiduje rovněž, jenže za TOP09. O senátorské křeslo se uchází i bývalý jihlavský primátor za ODS Vratislav Výborný – kandiduje pochopitelně za ČSSD, kdežto za ODS kandiduje bývalý hejtman Vystrčil, který si zachovává stranickou identitu. Zaslouží si v tom kontextu jakéhosi uznání.

To je podhoubí, z něhož vyrůstají zuřivé konflikty nikoli mezi koalicí a opozicí (ČSSD se zdá být dosud grogy z květnové porážky), ale uvnitř koalice. Zatím upoutával pozornost mocenský souboj ve stylu Catch as catch can mezi ODS a TOP09 (větší fantazii v šíři používaných prostředků projevila ODS), Věci veřejné se držely spíše stranou. Trpěla tím ale jejich image, nebyly v té vřavě vidět. A tak nyní energicky zasáhl ministr vnitra John. Dal ODS a ministru Pospíšilovi ultimátum, podobné tomu, které kdyby zaslalo rakousko-Uhersko Srbsku: buď vyhodíte nejvyšší státní zástupkyni Veseckou, a to do začátku voleb, nebo tato vláda není vládou práva a boje proti korupci a my v ní nechceme být. Aby bylo vidět, že to myslí vážně, učinil tak pan ministr v ČT v Otázkách Václava Moravce. A učinil tak v době, kdy o změně a způsobu provedení vyjednával na vládní úrovni s ministrem Pospíšilem, který nemá nejmenší chuť paní Veseckou ve funkci držet.

Technika pana Johna je pozoruhodná, i když necháme stranou omračující neslušnost takového jednání. Nedá se předpokládat, že by ze svého televizně vyhlášeného tvrdého postoje couvnul, jeho strana včetně něho by pak vypadala jako sbor keystonských strážníků z amerických filmových grotesek. Taky je nepředstavitelné, že by ODS tento rozhodný postoj srazil na kolena, jednak si to dovolit nemůže a jednak ani nemusí, je dvakrát silnější než VV. Jediné, co by z toho rozumného vyplývalo, je závěr, že VV jsou už s TOP09 a s ČSSD domluveny na nové vládní koalici. To je víc než nepravděpodobné už proto, že ČSSD, jak se zdá, není momentálně v stavu domlouvat se s kýmkoli na čemkoli.

Tažení VV za mediální ocenění coby vzor počestnosti je zkrátka přímo hlavou vymyšlené.

lidovky.cz 6. září 2010