indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.6.- 2.července.2010

Dohánění ztraceného času

V této rubrice se pokouším v rychlosti shrnout, co jsem zameškal během své nemoci. Hned zpočátku se mi zdá, že se mi to s tou stručností nějak moc nedaří. Přesto doufám že to do konce prázdnin nějak stihnu. Rubriku pravidelně denně rozšiřuji – jen mezi 7. a 15. srpnem ne, to jsem na dovolené.


Pátek 2. července: témata dne: vytváření vlády a volba vedení parlamentních výborů; olomoucké syrečky definitivně naše.

Právu poskytl rozhovor místopředseda VV Vít Bárta. Aby to bylo se vší parádou, přivedl si sebou i svého nominálního předsedu Radka Johna. Podle jednoho z pánů (z přepisu není zcela jasné, kterého) měl při každém sestavování vlády (rozumím tomu tak, že kdykoli v minulosti, tedy aspoň v ČR od jejího vzniku) každý předseda koaliční strany právo vybrat si ministerstvo (a ani Nečas to prý nezpochybnil). Z toho hlediska je zvláštní, že jsme nikdy v minulosti neměli např. tři ministry vnitra najednou. Kompetence VV pro řízení ministerstva je ovšem nezpochybnitelná, řada jejích potentátů začínala u bezpečnostní agentury, s níž už ovšem nyní nemají vůbec nic společného (proč taky, vždyť mají ministerstvo vnitra, a to je daleko lepší).

Pokud jde o výbory PS, zbyl na expředsedu Paroubka hubený post místopředsedy rozpočtového výboru. Koalice se zapřísáhla, že ho do vedení žádného výboru nepustí, a ČSSD, se jak se zdá, nijak zuřivě nebránila. Jiří Paroubek je zvláštní případ: přitahoval českou veřejnost svým křupanským hulvátstvím a dlouho, skoro až do konce mu to přesvědčivě vycházelo. Teprve těsně před cílem, na dosah od cílové pásky, upadl na nos. Problém byl nejspíš v tom, že repertoár jeho politických schopností byl poměrně úzký (představte si např. operního pěvce, který umí zpívat jen vodníka z Rusalky a provozuje ji např. i v Carmen nebo v Cosi fan tutte. Je zajímavé, kolik lidí dokázal zblbnout a přesvědčit o svých politických schopnostech (upřímně a sebekriticky vzato, mne taky, to se nám to teď kritizuje, zejména v ČSSD, viz Valtr Komárek v dnešním Právu).

Miroslav Kalousek se ohradil proti tomu, že by měl dostat na ministerstvo náměstkovský dozor z ODS. Náměstek má podle jeho slov ministra poslouchat, pokud tak nebude činit, pan Kalousek ho vyrazí. Chápal bych, že vzhledem k tomu, jak ODS ve vládě personálně oslabila, někteří její potentáti na podobnou kontrolu mimostranických ministrů pomýšlejí, je ovšem nadmíru zarážející, proč o tom veřejně žvaní. ODS si bude muset zvyknout na nové postavení: už to není strana-premiant, ale minimálně jedna ze dvou, navíc ani nevyhráli volby. Přitom Topolánek dokázal s Kalouskem provozovat týmovou spolupráci. Problém tedy nebude v Kalouskovi. Na pana Nečase má zřejmě neblahý vliv soustavné čištění hradní klik, na hradě vládne stále politické počasí z roku 1992.

Europoslanec Březina nám vybojoval olomoucké syrečky: je to prý „historický okamžik triumfu českého Davida nad německým a rakouským Goliášem „(Rakousko je menší než ČR a má míň obyvatel, tedy jakýsi Minigoliáš). „Německé a rakouské námitky založené na vyvolání pocitu viny za odsun Němců se sesypaly jako domeček z karet“. Doufám, že KDU-ČSL během několika příštích let skončí v propadli dějin a s ní i tento za klerikála převlečený národní socialista. Nebo tak půsoví na mozek českého klerikála bruselská sinekurka a potřeba si ji zachovat?

Městský soud v Praze očistil jakéhosi psychiatra z obvinění, že spolupracoval s StB. On sice vázací akt podepsal, ale s tím, že dá orgánům k dispozici jen takové informace, se kterými bude souhlasit. Je mi líto, to dělali všichni, protože to dělá vždycky za všech okolností každý. Jde jen o to, aby se člověk o svém souhlase sám dokázal přesvěečit (tj. pochopil, že svoboda je poznaná nutnost). Věřím, že touto cestou se ve spolupráci českých soudů s normalizovaným ÚSTR podaří během pár let dojít k závěru, že s StB vlastně nespolupracoval nikdo.

Sobota 3. července: témata dne: nastupující učitelé mají dostat náborový příspěvek 180 000 Kč; ODS navrhuje TOP09 předvolební koalici.

Návrh VV, aby každý nový učitel obdržel horentní náborový příspěvek (po částech, za slib, že ve školství vydrží pět let, se od někdejšího Paroubkova mimořádného důchodu trochu liší: jednak od obdarovaných něco přece jen požaduje, jednak jde o daleko větší sumu peněz (pravda, důchodců je podstatně víc než začínajících učitelů, ale Paroubek to zase sliboval za celou vládu). Je povzbudivé, že tento divoký populistický návrh neprošel. Tedy aspoň tentokrát.

ODS navrhuje TOP09 předvolební koalici. Není mi úplně jasné, má-li se to týkat už podzimních komunálních a senátních voleb, nebo až příštích parlamentních. V každém případě je z toho cítit, že ODS má ze svého partnera a konkurenta pořádný vítr. V současné době může TO09 na podobném kšeftu jenom prodělat. Odkazy na CDU a CSU jsou zcela mimo, tam jsou jasně stanovaná pravidla pro případnou konkurenci: CSU existuje a smí kandidovat jenom v Bavorsku, zatímco CDU v Bavorsku neexistuje a nesmí kandidovat. Bude moc dobře, když si ODS zvykne, že se jí urodila strana, s níž musí rovnat jako rovný s rovným. Bude to pro pana Nečase, odchovance klausovy zlaté mládeže, nový a jistě inspirující zážitek. (Obávám se, že leštění hradních klik v této nové situaci nebude příliš účinná liturgie, hradní guru situacím, kdy není jednička, zatím nedorostl a už asi nedoroste). (TOP09 se námluvám ODS zatím zdvořile vysmála, je to naivní a průhledné).

Středa 7. července: témata dne: Klaus jmenuje počátkem příštího týdne vládu; místopředseda ODS Blažek pro vstřícnost k ČSSD, poslanec a boxer Foldyna (ČSSD) žádá zase vykopat ředitele televize; komentátor Rostislav Matulík v MfD je o fous shovívavější; John je sice nepopulárně českým politikem, ale za ministra vnitra ho nechtějí; Petr Zídek, poslankyně a sexuální objekty.

První téma vypouštím, druhé vypustit nezvládnu. Místopředseda ODS Blažek se vyslovuje pro lepší a větší komunikaci s opoziční ČSSD. Je to politicky prozíravé a zároveň taky slušné (ČSSD nerovná se Paroubek, a po katastrofálně vyhraných volbách tuplem ne), ale půjde tu ztuha. Ve straně totiž sedí permanentně lidé jako poslanec Jaroslav Foldyna. Cituji podle MFD z jeho výlevu na Facebooku: „Zítra na Státní svátek Jana Husa… ty prasata z veřejnoprávní čs. televize dávají ve 20.00 hodin opět jako dnes film USA Funny Lady … to už je moc! Pan generální ředitel ČT patří vyhodit! … okamžitě! … fůůůůj!... Strčte si zítra Funny Lady do prdele! Nenecháme si brát národní identitu od zaprodanců:“ (spekulace o tom, jak pozdě v noci a po kolika štamprlatech pan Foldyna citovanou analýzu napsal, necháme stranou). Jak je to s nadáváním a zaprodanci, vysvětlil pak redakci MfD: „Do prasat nadával už můj táta“ (silný argument, mají to v rodině). „Za komunistů jsme se 28. října koukali na Křižník Potěmkin, za Hitlera se pouštěli Pěvci norimberští, no a za Američanů se dávají americké filmy.“ Za prvé, nežijeme za Američanů, bohužel, když na nás např. chtěli výpomoc při budování protiraketového štítu, poslali je Foldyna a spol., jak říkával už jeho tatínek, do prdele. O tom, co bylo za Hitlera, ví pan Foldyna prd, narodil se v roce 1960, „Mistři pěvci“ mají být zjevně Wagnerova opera Mistři pěvci norimberští, která s nacismem nemá nic společného, měla premiéru v roce 1868 a je světově uznávaná, i když podle mého soudu příšerně otravná. Film Křižník Potěmkin natočil jeden z nejslavnějších světových režisérů Sergej Ejzenštejn, film je všeobecně uznáván, i když mně se daleko víc líbí druhý díl jeho Ivana Hrozného, líčí zhruba, jak by to u nás asi vypadalo, kdyby se k moci dostala ČSSD pod vedením pana Foldyny (když film shlédl vůdce národů Stalin, málem ho klepla pepka). Naproti tomu Vávrův Jan Hus z roku 1954 je odporná bolševická slátanina, takovou karikaturu si Jan Hus nezaslouží ani na svůj svátek, ani jindy. To je mi milejší Barbra Streisandová, přestože její politické názory se svou pitomostí občas přibližují těm Foldynovým. Ale na rozdíl od pana Foldyny umí aspoň hrát ve filmu a zpívat. V jakémsi komentáři jsem kdysi napsal, že ČSSD je KSČM s lidskou tváří. Po konfrontaci s názory pana Foldyny se komunistům hluboce omlouvám. Soudě podle pana Foldyny je naopak KSČM ČSSD s lidskou tváří. Vstřícnost pana Blažka k ČSSD tedy chválím, ale jak ji bude provozovat s Foldynou, si nedovedu představit. Pan Foldyna není ovšem důsledný. Proč žádá pouze vyhazov ředitele Janečka? Kdyby chtěl být tradic dbalý, měl by se coby volený zástupce lidu energicky zasazovat o to, aby nehodného ředitele upálili na Staroměstském náměstí.

No a pokud jde o pana Matulíka, ten sice připouští, že husitství mělo jakési temné stránky, ale stěžuje si, že „málokterý evropský národ … umí tak samozřejmě ignorovat jedinou doopravdy heroickou fázi ve svých dějinách“. Především, Hus za husitství moc nemůže, když začalo, byl už pěkných pár let mrtvý. Za druhé, na Husa a husitství atd. je třeba se dívat jako na všechno věcně a s kritickým odstupem. Pokud jde o Husa, dělal to už Masaryk. To se s pompézními nabubřelými oslavami, provázenými mj. sprostým řevem sociálně demokratických lídrů na facebooku dvakrát moc nerýmuje. Ostatně, proč a jak český národ ignoruje husitství? To je paušální obvinění, tzv. kolektivní vina, u nás tak oblíbená.

Náš lid miluje Radka Johna. Je naším nepopulárnějším politikem. Jak by ne, ještě nestačil nic provést, a tedy ani zvorat. Pokud by měl ve vládě místo ministra bez portefeje, mohlo by mu to vydržet. Bohužel je ministrem vnitra a jako ministra vnitra ho nadpoloviční většina národa nechce jaksi už předem. Nejspíš tuší, že velmi brzká ztráta politického panictví je v tomto resortu nevyhnutelná.

Petr Zídek se v LN zastává lidských práv našich poslankyň: „Kolik století bude ještě třeba, abychom se na poslankyně dívali v první řadě jako na lidi as teprve ve druhé jako na sexuální objekty?“ Formulaci „sexuální objekt“ nerozumím, vždycky jsem měl dojem, že při sexu musí být dva (beru v úvahu slušnou, normální verzi) a oba se musí snažit (jistě, měli by se taky mít rádi; jenže objekt nemůže mít nikoho rád a normální člověk nemůže mít rád objekt). Sexuální objekt je figurina, kterou si člověk může zakoupit v sex-shopu, když ho žádná nechce. A pokud jde o poslankyně, tedy některé, pokud nechtějí, aby byla vnímána jejich sexualita, jsou tu dvě možnosti. První, radikální, že budou vystupovat zásadně v burkách, čádorech atp. Druhá, umírněná, ale dostačující, spočívá v tom, že pokud jim někdo před volbami nabídne, aby se nechaly fotit do něčeho, co trochu připomíná playboy, pošlou ho tam, kam si máme podle pana Foldyny strčit Funny Lady. Což se bohužel, jak víme, u nás před volbami nestalo.

Čtvrtek 8. července: Témata dne: další kráter v Praze; volba ombudsmana; tahanice o parlamentní výbory;k otázce třetího kráteru, vzniklého při ražení tunelu Blanka, se nebudu vyjadřovat, jsem podjatý. Pokud budou provedena razantní opatření, hrozí mi, že dožiji svůj život na kraji úděsného staveniště. V lepším případě se můžu dožít konce toho strašného bordelu (tj. konce roku 2012).

TOP09 se rozhodla podpořit Annu Šabatovou jako kandidátku na funkci ombudsmana. Obsazení funkce není součástí koaliční dohody. Je to zřejmě vstřícný krok vůči Havlovi a levici tam, kde to nic nestojí. Funkce je bezvýznamná. ODS je ovšem dotčena, nepodpořili jejich kandidátku Dundáčkovou. Upřímně řečeno, kdyby druhá možnost byla paní Dundáčková a měl bych hlasovat, bez váhání dám svůj hlas Anně Šabatové.

Ve Sněmovně se rozdělují funkce ve výborech a komisích. ČSSD protestovala, žádala si jako vítězná strana voleb nejvíc postů, a dostala pocítit svou slabost. Její obstrukce vyzněla do prázdna. Vítězství ČSSD váží velmi málo, ještě o poznání míň než vítězství ODS před čtyřmi roky.

Pátek 9. července: Témata dne:rozdělení funkcí ve výborech PS; o vládním programu budou hlasovat „véčkaři“ v referendu.

ČSSD nakonec dostala předsednictví ve třech výborech (o jedno méně než ODS, ale předsednictví v organizačním výboru připadá automaticky Miroslavě Němcové z titulu její funkce (předsedkyně PS). ČSSD předsedá navíc komisím pro kontrolu vojenského zpravodajství a BIS. Vzhledem k tomu, jak jsou v ČSSD po pětiletém Paroubkově vládnutí nastaveny azimuty, mohli by se škarohlídi obávat, že informovanost našich ruských přátel o interních problémech ČR se výrazně zvýší, takže budou mít podíl na kontrolní činnosti coby součást české opozice). ODS předsedá rozpočtovému výboru (hlídá ministra financí, tj. Kalouska) a zahraničnímu výboru (hlídá ministra Schwarzenberga, zde je hlídací funkce relativizováns tím, že předsedou se stal David Vodrážka).

Věci veřejné jsou strana přímo demokratická, takže vládní program musí teď odsouhlasit „véčkaři“ (zaregistrovaní členové a příznivci strany) v internetovém referendu. Smějí hlasovat jen ti, o se zaregistrovali ještě před květnovými volbami, jinak by se přímá demokracie mohla VV vymknout z rukou. Nyní ji má naopak v rukou dosti pevně, protože partnersky registrovaných véčkařů je asi 18 tisíc, aby bylo referendum platné, stačí účast 10% a rozhoduje většina účastníků, tj. míň než tisíc. Nemusí být těžké takovou hlasovací spartakiádu správně secvičit.