indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.5.-24.5.2010

Dopis předsedy SZ Lišky předsedovi VV Johnovi

Vážený pane předsedo,


jelikož se snažíte prezentovat jako čistý, korupcí a lobbismem neposkvrněný politik, dovoluji si Vás upozornit na jedno riziko, se kterým si Vaše strana zahrává. To riziko se jmenuje Jaromír Soukup.

Stejně jako sociální demokracie spolupracujete s panem Soukupem na volební kampani. Stejně jako sociální demokracii pronajímá pan Soukup také Vám za zdánlivě velice výhodných podmínek reklamní plochy na billboardy apod.

Nic však není zadarmo. Strana zelených už s panem Soukupem jednu zkušenost má a proto dovolte, abych Vás kolegiálně varoval. Lidé typu pana Soukupa představují totiž pro čistou, slušnou a hlavně nezkorumpovanou politiku ještě větší nebezpečí než podivní byznysmeni v pozadí Vaší strany.

Pokud nechcete, aby se z Věcí veřejných staly Kšefty veřejné, vřele Vám doporučuji se od pana Soukupa odstřihnout. Strana zelených, k jejímž oddaným sympatizantům se v minulosti počítal, s ním prodělala otřesnou zkušenost. Po volbách v roce 2006 totiž pokládal za samozřejmou věc, že výhodné pronájmy reklamních ploch, které zeleným ve volební kampani zajistil údajně jako sympatizant, pro něj znamenají výsadní možnost ovlivňovat rozhodování o veřejných zakázkách v kompetenci resortů řízených Stranou zelených. Když mu bylo vedením strany jednoznačně sděleno, že SZ nechce a nepotřebuje svého Tvrdíka, Dalí ;ka ani Dimuna a že zelení nehodlají postupovat v zájmu lobbistů, ale svých voličů, byl Jaromír Soukup v šoku. Zřejmě bylo takové uvažování zcela mimo jeho chápání. Vzhledem k tomu, že už tenkrát byl v důvěrných přátelských stycích právě s Jaromírem Tvrdíkem, nedokázal pochopit, že některé politické strany fungují na jiných principech než výměnném obchodu.

Od té doby neudělal pan Soukup nic, co by nebylo v zájmu sociální demokracie. Od založení (a především financování) pseudostrany Demokratické strany zelených s Olgou Zubovou v čele, přes organizaci pádu Topolánkovy vlády (jak prokázali novináři) až po instalaci Olgy Zubové na kandidátku ČSSD.

Nyní se angažuje i v tajných jednáních mezi ČSSD (je přece osobním poradcem paní Petry Paroubkové) a lidmi, kteří Věci veřejné založili a financují ji (podnikatel Vít Bárta). Říkám tajných, protože Vy sám jste deklaroval, že o těchto setkáních nic nevíte. A to jste předseda strany!

Pane Johne, upřímně varuji Vás. Necháte-li své stranické mecenáše jako je pan Bárta, aby společně s panem Soukupem pokoutně jednali o tom, co bude po volbách, velmi brzy zjistíte, že máte jen malý vliv na rozhodování o politice VV. Skutečné vedení převezmou lobbisté a jedinou politikou VV pak bude rozdělování kšeftů z veřejných zakázek spřáteleným podnikatelům. Jinými slovy: klientelismus a korupce. Tedy to, proti čemu Vy sám údajně bojujete.

Ale dost možná jsem naivní, když na Vás takto apeluji. Vždyť je vlastně velmi pravděpodobné, že se to vše děje s Vaším vědomím. Koneckonců jste jediný předseda politické strany u nás, který nemá podpisové právo. Třeba jste smířen s tím, že se stanete fámulem pana Soukupa a Lidového domu. Ostatně od Romana Janouška není k Jaromíru Soukupovi tak daleko. Vlastně jsou to takoví bratři v triku.

Hodně štěstí, pane Johne. Budete ho potřebovat.


Ondřej Liška

25. května 2010