indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.5.-22.5.2010

Poslední průzkum

Dnes vyšel poslední průzkum preferencí před volbami do PS. Pořídila ho agentura Factum Invenio (patří k těm seriozním), pořídila ho ovšem na objednávku MfD. Od zítřka je publikování průzkumů zakázáno.

Teď budeme žít v nejistotě až do sobotního odpoledne. Pak bude následovat – bezprostředně poté, co se uzavřou volební místnosti – první volební odhad. Podle zkušeností, kterých jsem nabyl v letech 1996 až 2006, bývá optimistický: je to jakási uklidňující injekce, lidově řečeno „oblbovák“, který dostává pacient před riskantním a bolestným zákrokem. Pak se situace pomalu obrací k horšímu, často, což je zvláštní, pro oba soupeřící tábory. Po sečtení cca 30% hlasů se už rýsují základní obrysy budoucí katastrofy. Ta se ve zbývajícím čase jen potvrzuje a prohlubuje. Kdo může, měl by mít k dispozici láhev koňaku nebo aspoň tři – čtyři kvalitní lahváče.

Tak daleko zatím ještě naštěstí nejsme. Do voleb zbývá skoro týden a poslední průzkum je pro stranu Paroubkovi protivnou relativně příznivý. Rozdíl mezi ČSSD a ODS se za poslední měsíc snížil z 5,8% na 3,4%. Ve středně velkých stranách nedošlo k výrazným posunům. A do sněmovny by se s odřenýma ušima dostali i lidovci (agentura věští účast lidovců v PS kontinuálně od ledna, i když procent jim ubývá).

Důsledkem by bylo, že Paroubek s komunisty ani náhodou nedosáhnul na parlamentní většinu. Tím by padl základní předpoklad, na němž předseda ČSSD od roku 2005. kdy se stal premiérem, postavil svou politickou strategii (totiž že komunisté budou aspoň v záloze).

Když vynecháme velkou koalici, k níž není nejmenší důvod, nabízejí se dvě varianty. První je pravostředá (ODS, TOP09, VV, KDU-ČSL). Zajišťuje dostatečnou většinu 110 hlasů (nejvíc, nač jsme se doposavad v ČR zmohli, bylo 105 hlasů podpory pro první Klausův kabinet). Stabilita tohoto podivného útvaru stojí a padá s Věcmi veřejnými. Že by zašel až přirozenou smrtí v roce 2014 není příliš pravděpodobné. Druhá je levostředá, složení je totožné až na to, že ODS by nahradila ČSSD. To, co by vzniklo, by mělo ještě solidnější podporu 117 hlasů (pokud číslo nedosáhne ústavní většiny, před čímž nás Pán Bůh chraň, není rozdíl proti tomu předchozímu dramatický). Kdyby středové strany chtěly být důsledné, měly by žádat odchod Jiřího Paroubka. Jenomže co to znamená? Odchod z politiky? Nebo odchod do pohodlného křesla předsedy PS coby startovací pozice ke katapultování na Hrad? Přitom stačí, aby se zašprajcvoala TOP09 (21 mandátů), a celý projekt padá.

Je ovšem třeba počítat, že formálním vítězem voleb bude tak jako tak Jiří Paroubek. On bude sestavovat první vládu a bude o ní jednat mj. i s Věcmi veřejnými. Co z toho vypadne, Bůh suď.

Odhad agentury Factum Invenio je ve srovnání se všemi ostatními velmi optimistický, Přesto ani on nevylučuje, že nás čeká povolební horror. A což teprve všechny další možné scénáře, o hodně horší.

lidovky.cz 24. května 2010