indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.5.-19.5.2010

Předvolební poker

Zatímco Jiří Paroubek dští oheň a síru na Radka Johna a Věci veřejné a Radek John řadí předsedu ČSSD na čestné místo mezi „dinosaury“, proběhlo jakési neformální setkání, vlastně spíše řečeno společenský rozhovor. Debatéři byli dinosaurova choť, její mediální poradce Jaromír Soukup (obchodní partner VV i ČSSD a čelný aktér při odpálení Topolánkovy vlády; on rozhovor zorganizoval) a volební manažer VV Vít Bárta. Podle MfD bylo cílem setkání, aby se těsně před volbami nevytvořil mezi oběma stranami nepřekonatelný příkop.

Už tento týden se s Radkem Johnem a Vítem Bártou sešel lídr ODS Nečas. Oba pánové mu údajně sdělili své podmínky a zároveň dali najevo, že věří v možnost kompromisu.

Jak vidno, VV může ve volbách sehrát klíčovou roli. Co vlastně může z voleb vylézt?

ODS se sesazením Topolánka uprostřed kampaně podařil mistrovský kousek: její preference od března permanentně klesají. K tomu, aby měla vůbec jen šanci na sestavení vlády, potřebuje, jak se zdá, nutně účast KDU-ČSL a možná i zelených v Poslanecké sněmovně. Pokud se jedna nebo obě strany (u zelených je to pravděpodobné) do PS nedostanou, voličské hlasy, které propadnou, jsou utracené voličské hlasy pro možnou pravostředou koalici, a lidé, kteří je odevzdali, volili de fakto Paroubka.

Ale i když se lidovci s odřenýma ušima do PS dostanou, není na tom ODS záviděníhodně. Jediná koalice, kterou by - snad – mohla vytvořit, by byla velestrakatá, její pozice v ní by byla o hodně slabší než její pozice v Topolánkově vládě. Potenciální přeběhlíky by měla zorganizované ve VV a to, že by přežila celé volební období, je krajně nepravděpodobné. Pokud lidovci vypadnou, je ODS bez šance („velkou koalici“ považuji za vyloučenou, ODS by v ní tahala za příliš krátký konec).

Zároveň je ve hře další možnost: Paroubek nebude schopen dát dohromady menšinovou vládu s komunistickou podporou, ale bude schopen vytvořit většinu s VV a lidovci, možná i s TOP09 (pokud lidovci vypadnou ze hry, asi by i tato možnost odpadla). Nedá se vyloučit, že by se Paroubek v té chvíli proměnil z dinosaura, resp. Shreka ve spanilého prince a politickému sňatku by nestálo nic v cestě, komunisté by byli ze hry. Paroubek by byl ovšem na rozdíl od Nečase velmi silným a agresivním partnerem.

A konečně, Paroubkův sen: bude mít možnost udělat koalici s VV a lidovci, ale zároveň bude mít v záloze většinu s komunisty. To je možnost pro oba nekomunistické partnery málo přitažlivá, ale druhá je pobyt s ODS a TOP09 v opozičním ghettu. Tuto zkoušku mravní integrity oběma malým stranám ze srdce přeju.

Upřímně řečeno, ze symbolického a estetického hlediska by se mi koalice RaJ s Mladým světem a lidovci líbila: znamenala by rehabilitaci lidské tváře normalizace. Do hospod jsme chodili, MS se dal ještě tak nejspíš číst a ČSL znamenala jakousi fikci politické plurality, které sice nikdo nevěřil, ale byla tu. A pokud by se ještě někde za křovím krčili vlivní komunisté, nemělo by to chybu.

lidovky.cz 20.května 2010