indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.1.-25.1.2010

Hradní tajemství

Václav Klaus dal před několika dny veřejnosti a médiím na vědomí, že pozval na Hrad svého někdejšího soupeře a posléze i přítele Miloše Zemana. Od té doby se o zprávě spekuluje, a spekulovat se bude i poté, co se schůzka dnes uskutečnila. Z toho se dá usoudit, že smyslem schůzky bylo právě to, aby se o ní spekulovalo.

Václav Klaus předem popřel, že by setkání mohlo mít něco společného s volbami. Je těžké si představit v hysterickém finále roční předvolební kampaně schůzku dvou politiků, z nichž jeden je prezident a druhý ambiciózní štrébr, který se ocitl mimo politickou předscénu, tak, aby neměla nic společného s volbami. Měla by, i kdyby to oba braši nechtěli, což považuji za vyloučené.

Zemanova suita se snaží před novináři hlasitě uhodnout, která politická témata byla na pořadu jednání. Pidistrana si přihřívá svou politickou polívčičku, a Klaus je přitom z obliga. Vlastě skoro z obliga.

Když se chtěl prezident setkat s Milanem Knížákem, pozval ho na pivo. Schůzka se Zemanem se konala v Úřadě. To je o stupínek výš. Klaus tedy Zemana podpořil tak akorát, jak si to prezident ČR může dovolit, nebo možná víc, ale jen malounko, malilinko. Určitě mu to nijak viditelně neuškodí (ostatně, jak by mu to mohlo uškodit). Je to v podstatě charitativní akce. Trochu soucitu nikdy nezaškodí.

Zeman na sebe výrazně upozornil. To mu nepochybně pomůže, ale taky jen malounko, malilinko. Může mít pocit, že je zpátky ve vysokém světě politiky. Tentýž pocit mohou mít další lidé, ale moc jich asi nebude.

Relativně vysoké preference SPO se ukázaly být nafouklou bublinou. To, co prohlásil Jiří Paroubek (že nechápe, proč ten starý muž chce mermomocí zakončit svou poměrně důstojnou politickou kariéru ostudnou porážkou), vypadá pořád jako sice politicky účelové, ale zároveň celkem střízlivé zhodnocení Zemanových šancí.

Miloš Zeman bývá vydáván za geniálního politického stratéga. Ve skutečnosti by člověk méně zdvořilý než já možná řekl, že je to starý vrták, který svou vlastní nešikovností kdysi vypadl z rozjetého autobusu vysoké politiky a od té doby se snaží do něj všemi silami a marně znovu naskočit. Teď dal dohromady tým politických veteránů. Je to pokus stejně marný jako ty předešlé, a žádná schůzka s prezidentem mu nemůže pomoci.

lidovky.cz 26. ledna 2010