indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.1.-21.1.2010

Pražské preference

Někdy minulý týden prosákly na veřejnost první zprávy o nevalném stavu preferencí ODS v tradiční baště strany, v Praze. To je v první řadě špatná zpráva pro předsedu Bém, ale taky pro jeho nadřízeného předsedu Topolánka, protože ztráta v Praze bude citelná celostátně.

Teď byla informace částečně a poněkud mlhavě doplněna výsledky dvou průzkumů. První dělala agentura STEM/MARK někdy v prosinci pro stranu Věci veřejné. První by podle ní byla v Praze TOP09 (27,5%), těsně sledována ODS. Třetí by skončila ČSSD s 14,8%, o prsa za ní VV (dělá mi trochu problém chápat to jinak než jako výraz zdvořilosti vůči objednateli). Do PS by se dostali ještě zelení s 5,6%, lidovci a komunisté by zjevně neuspěli.

Něco podobného potvrzuje i průzkum agentury Factum Invenio z tohoto měsíce (objednatel je tajemný jako objednatel Mozartova Rekviem, nicméně výsledky vytroubily do světa rovněž Věci veřejné, takže možná, že až tak moc zase ne). Tam sice ODS vede s 29% nad TOP09 s 26%, ale zase: ČSSD třetí s 14%, Věci veřejné o malinko zpět.

Leč nechme stranou Věci veřejné, o ty prvoplánové vůbec nejde. Pozoruhodné je především to, že oba průzkumy shodně potvrzují, jak se projekt s TOP09 fatálně nepovedl. Měl získat voliče, které pravice ztratila pádem zelených, a ty, co si mezi ODS, SZ a KDU-ČSL nedokázali vybrat. Místo toho se TOP09 podělila o voličstvo s ODS a přitom možná ještě stáhne lidovce pod pětiprocentní hladinu. Paroubek se může radovat.

Počet těch, co chtějí jít k volbám, klesl (podle jiného průzkumu STEM a celostátně) na 48%.

Strana zelených poté, co svým rozkladem pomohla složit Topolánkovu vládu, nezmizela v nicotě, ale drží se pořád někde kolem 4% (v Praze prý dokonce nad 5%).

Nové strany (to bych Věcem veřejným věřil víc než těch 14%) se buď dostanou do parlamentu a budou tam zdrojem zmatku, nebo skončí těsně pod 5% hranicí a pozřou spoustu hlasů lidí, kteří by jinak volili ODS, TOP09 nebo lidovce. Zemanova SPO žádnou díru do světa neudělá. Další dobrá zpráva pro Paroubka.

Pro českou politiku jako celek je charakteristická průběžně stoupající míra neslušnosti. Jejím prvním apoštolem byl Zeman, mohutně přispěla posarajevská ODS, korunu vítěze drží v této chvíli Paroubek. Hlavním vynálezem je negativní kampaň. Velké strany se pokoušejí přesvědčit voliče nikoli o tom, že ony jsou dobré a povolané vládnout, ale že konkurent je zároveň darebák a idiot. Daří se to oběma. Důsledkem je, že pesimisté k volbám nepůjdou, kdežto nenapravitelní optimisté dají hlas některé ze stran, které jsou natolik nevýznamné, že je velké strany do negativní kampaně nezahrnuly. Jsou to vesměs strany pro zklamané voliče pravice.

Náš volební mechanismus funguje tedy konečně a bezchybně podle zásady: čím větší sprosťák, tím větší úspěch. Je to velmi efektivní, ale taky velmi hnusné. A nic dobrého z toho nekouká.

lidovky.cz 22. ledna 2010