indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

23.12.2009-2.1.2010

Lepší Němec než Maďar?

„Proč je někdy lepší Němec než Maďar“, ptá se Luboš Palata ve svém dnešním Slovenském diáři v Lidových novinách. Ať se snažím, jak se snažím, jeho exkurz do středoevropské historie nejsem schopný nechat bez komentáře.

Češi prý byli tisíc let tak či onak součástí německého prostoru a teď jsou v něm zase. Palata mluví o „naší podřízenosti císaři Svaté říše římské národa německého“. Tvrzení, že jsme dnes opět součástí německého prostoru, opsal pan Palata nejspíš od paní Bobošíkové, je to nesmysl, který nechám stranou. Ve středověku byly Země koruny české součástí Svaté říše římské (dovětek „národa německého“ se začal používat v pozdním středověku), již sdíleli svého času „Češi“stejně jako „Francouzi“, „Italové“, „Švýcaři“, „Holanďané“. Z toho plyne, že je nesmyslné projektovat hysterický středoevropský nacionalismus devatenáctého století o osm, sedm, šest set let zpátky. Když už bychom chtěli dělat analogie, mohli bychom říci, že Země koruny České byly součástí Svaté říše římské trochu podobně jako je dnes Česká republika součástí Evropské unie. Slováci měli sice problém, že nikdy netvořili v rámci podobně pestrobarevného Maďarského (Uherského) království samostatný politický celek. Až do „národního probuzení“ koncem 18. století to nevadilo.

Prý máme být dnes rádi, píše pan Palata, že dnes nemáme za velké sousedy Maďary, nýbrž Němce, protože Němci jsou na rozdíl od Maďarů přece jenom úspěšnější a bohatší země. Je třeba dodat, že Němci jsou především o hodně větší národ, Maďarů je v současné době asi 14 milionů, tedy nikoli dramaticky víc než Čechů. Jen víc než čtvrtina z nich nežije v Maďarsku, nýbrž v sousedních zemích.

Pozoruhodná je poznámka o tom, že v Německu nikdo nevyvěšuje mapy Třetí říše z roku 1939, na nichž Česko není, kdežto mapy „Velkého Maďarska“ bez Slovenska jsou k vidění i v budapešťské tržnici. Je třeba dodat, že jde o mapy historického maďarského království, jakou nabylo zhruba někdy v 11. století. Mají Maďaři „přepisovat svou historii“? Vždyť i u nás se veřejně vystavují mapy Rakousko-uherského mocnářství, kde taky žádné „Česko“ vlastně není.

Maďaři jsou prý dnes „poprvé v historii“ chudší než slovenští občané. To je nesmysl, Maďaři jsou chudší od válečné porážky v první světové válce.

Je logické, že státní útvary jako historické Maďarské království (a šířeji vzato Rakousko-Uhersko) dohrály svou roli a zanikly. Je pochybné snažit se různými fintami zamlouvat, že se tak stalo způsobem dosti problematickým. Pan Palata je v tom zamlouvání mistr. V přiloženém rozhovoru s předsedou nacionalistické strany Jobbik je řeč o Trianonu, aniž by se vůbec pořádně vysvětlilo, co to Trianonská dohoda byla. Dnešní slovensko-maďarské spory jsou krajně nepříjemné, protože destabilizují středoevropské teritorium. Mělo by se o nich psát s elementární zdrženlivostí a spravedlivostí. Nechápu, k čemu je dobré místo toho přilévat olej do ohně.

lidovky.cz 4, ledna 2010