indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.12.-22.12.2009

Vánoce s čerty

euro bobrNadešel čas vánoční a ve veřejnosti se opět rozhořel spor: ježíšek nebo Santa Klaus? Znovu se ukazuje, že výhodou ježíška je jeho češství (obstál by i před Benešovými dekrety), kdežto jeho konkurent skončí dřív nebo později v odsunu.

Letos je spor o symbol Vánoc „strukturovanější“, zasloužila se o to agentura Median a Mladá fronta dnes, která jí zadala úkol zjistit, co česká veřejnost nejvíc bere. Santa Klaus obsadil potupné poslední, třinácté místo, ovšem i ježíšek se musel spokojit se stříbrnou medailí. V čele je vánoční stromek. „Připomínka narození Krista“ (šťastná formulace, nikoli Ježíše Krista, aby bylo jasné, že tato bytost nemá s ježíškem vůbec nic společného) zahajuje druhou polovinu, o stupínek výše se umístily „Tři oříšky pro Popelku“ (paní Šafránková, která se před pár dny v jakémsi mediálním rozhovoru prezentovala jako věřící, může být pyšná, předstihla svého – přesněji řešeno našeho – spasitele o jednu příčku).

Průzkum agentury Median vykazuje ovšem jeden podstatný nedostatek. Zjistíme ho pouhým nahlédnutím do čtvrtečních televizních programů. ČT1 dává jako hlavní večerní pořad od 19.00 pohádku „Láska rohatá“. Jde o příběh s výrazně sociálně demokratickým nábojem: chudá dívka dostane od Trautenberka, totiž pardon, mně se ty voloviny navzájem pletou, od své bohaté a nelítostné „milostpaní“ úkol, aby jí sehnala „zlatý voči“. Ty, jak známo, se dají opatřit jen v pekle. U pekelné brány narazí na poněkud přitroublého čerta (čerti v českém pojetí bývají přitroublí), který je ochoten jí pomoci a navíc se do ní ještě zamiluje. Rýsuje se happyend korunovaný pekelnou svatbou, náš člověk ví, že pelešení s čerty se vyplácí, máme o tom ve svých nejnovějších dějinách spoustu bohatých zkušeností, vždycky jsme s nimi dokázali nějak vyjít, zvlášť když od člověka chtějí ti blbové nanejvýš duši, která, jak známo, neexistuje.

S čerty se na Štědrý den setkáme i na konkurenční Nově (zde titulek „S čerty nejsou žerty“ svědčí o poněkud skeptičtějším pohledu).

Zdá se, že kdyby byla agentura Median zařadila mezi kandidáty na symbol vánoc čerta, měl by ježíšek s vánočním stromečkem vážnou konkurenci. Ostatně je mezi ježíškem a čertem v tomto vánočním pojetí nějaký podstatný rozdíl, nejsou to dvě tváře jedné bytosti?

Přiznám se, že pokud jde o to, nakolik je čert, jak říkají naši západní sousedé, „menschenfreundlich“, patřím k zanedbatelné, velmi skeptické menšině. Protože jsem demokrat, většinu respektuji.

Takže, milí spoluobčané: zítra večer, až se se svými blízkými shromáždíte před rozsvíceným vánočním stromečkem, obloženým dárky, nezapomeňte si v atmosféře, již navozuje ČT1, zanotovat známou starobylou píseň: „narodil se rohatej, radujme se!!!!!!

lidovky.cz 23. prosince 2009