indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.12.-17.12.2009

Preference – nic dobrého pro ODS

Prosincové průzkumy veřejného mínění agentur STEM a CVVM se v tom základním vzácně shodují. Za prvé, přesvědčivě (o 6 – 10%) vede ČSSD před ODS. Za druhé, stabilní výsledky vykazuje KSČM. Zda bude třetí nebo čtvrtá, není tolik důležité, výsledky TOP09 jsou rozkolísané (liší se u obou agentur o 5%, KSČM o 1,6%). Zdá se, že KSČM si zaslouží označení „klidná síla“, jímž se kdysi dávno pokoušela chlubit KDU-ČSL.

To jsou strany, které se do PS dostanou velmi pravděpodobně. Když všechno dopadne pro lidovce dobře, prolezou do Sněmovny s odřenýma ušima. Ukázalo by se, že systém politických stran, jak se vytvořil po sarajevském atentátu, se nemění: dvě silné strany, dále stabilní komunisté, k tomu lidovci a jakýsi neklausovský pravostřed (což dnes, v době, kdy Klaus své nástupce v ODS proklel a vydědil, působí poněkud komicky).

V takovém případě by nejpravděpodobnějším způsobem vládnutí byla menšinová Paroubkova vláda s tichou komunistickou podporou. Teoreticky by mohl Paroubek udělat i většinovou koalici s lidovci a TOP09, ale měl by vždycky ještě v záloze komunisty – předpokládám, že by si to Schwarzenberg i Svoboda pořádně rozmyslili.

Problém je, že dalších až devět procent pro „občanské strany“ blokuje Strana zelených a Věci veřejné. Když neuspějí lidovci, bude propadlých hlasů skoro 14%. Zdánlivě optimistická varianta, že se do parlamentu dostanou všechny tři zmíněné strany a udělají s Topolánkem většinovou koalici, patří do žánru politického hororu, protože takové orgie politického vyděračství a přeběhlictví, jaké by se pak rozpoutaly, tato země dosud nezažila.

V čem je problém? Systém politických stran, jak se utvořil po Sarajevu, se bortí, protože se bortí ODS. Nezanedbatelnou část si ukousla TOP09 (jinde zjevně voličské hlasy sbírat nedovede; tento způsob politického vzestupu nezývají nezdvořáci hyenismem, navíc je neúčelný, protože politickým oponentům zleva nic neubere). O další výrazný úbytek se zasloužil zhrzený expředseda ODS. Jeho koncept je poměrně průhledný: ODS utrpí porážku, a on, až skončí jeho angažmá na Hradě, ji přijde spasit. První část prezidentova plánu má velkou šanci na úspěch, a to je tak všechno. Své si ukousnou i Věci veřejné, na rozdíl od Sládkových republikánů populisté v andělském rouchu.

ODS ovšem není nevinnou obětí: způsobila si to všechno sama. V situaci, kdy jí sedí za krkem Paroubek, Klaus i TOP09 se svou vládní depoziturou, myslí na kompromisy. I ten Klaus ví, že chce-li strávit závěrečná léta důchodu znovu v pohodlném předsednickém křesle ODS, musí pořádně riskovat. ODS myslí jen na kompromisy. Zásadně nesouhlasila s rozpočtem a pak mu dala zelenou. Má Topolánek vůbec nějaký poradenský tým? Nebo, jinak, má poradenský tým ODS politického lídra, který se dokáže rozhodnout? Pokud si ta strana nepřipustí, že ji čeká politický boj na život a na smrt, dopadne špatně. A nejen ona.

lidovky.cz 18. prosince 2009