indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.12.-12.12.2009

Vyrovnat se s minulostí tam, kde se odehrála

V roce 2005 jsem v Událostech přinesl informaci o masakru civilistů v Novém Boru a o důstojném způsobu, jak místní občané vzpomněli památku svých zavražděných někdejších spoluobčanů. Odkazy na oba texty najdete o pár řádků níže.

O rok později byl na místním hřbitově z iniciativy pozůstalých a na jejich náklady zbudován symbolický náhrobek osmi zabitých (jejich tělesné pozůstatky jsou „uloženy“ kdesi v hromadném hrobě, jeden prostě zmizel). Pořízení hrobu schválilo těsnou většinou novoborské zastupitelstvo.

V roce 2008 zahájily okresní nacionalistické organizace kampaň za odstranění památníku. Vedení města se nakonec rozhodlo uspořádat seminář, kde se o celé záležitosti mohlo za účasti historiků hovořit. Nato většina novoborského zastupitelstva znovu vyslovila v prohlášení souhlas s tím, že náhrobek byl zbudován. Celý případ ovšem, jak se zdá, není uzavřen.

Podrobnější informace přímého účastníka sporů, pana Jana Tichého, následuje. Já bych rád připomněl jen dvě věci:

Za prvé, pokud se vyrovnání s temnými stránkami naší minulosti bude odehrávat jen za zavřenými dveřmi učených společností, případně v celostátních médiích, je to víc než málo. Je zapotřebí statečných a vytrvalých lidí dobré vůle, kteří obnoví a udrží vědomí o tom, co se stalo, i na místní úrovni. Smyslem samozřejmě není, jak tvrdí demagogové, zastínit nacistické zločiny, ale neuznežívat (jistěže o hodně větší) nacistické zločiny jako alibi pro (sice menší, ale přesto ohavné) zločiny vlastní.

A za druhé, pokud se nepodaří zabránit těm, kteří usilují o obnovení atmosféry nenávisti a odplaty z doby bezprostředně po skončení války, v jejich nekalých aktivitách, můžeme kdykoli v budoucnu zažít něco srovnatelně odpudivého.

Bohumil Doležal