indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

30.11.-5.12.2009

Zelené mauzoleum

Víkendový sjezd zelených proběhl v poklidném a konstruktivním duchu. Je to logické, není proč se vzrušovat. Bitva je dobojována, radar nebude, Topolánkova vláda padla, zásluha zelených na obojím je nepřehlédnutelná. Nechtěli to (totiž vedení to nechtělo), ale straně se to mimořádně povedlo. Po ztichlém bojišti se teď válejí mlhy a saniťáci sbírají dosud neodklizené mrtvoly. Není o co se přít. Je třeba balzamovat, aby se zachránila ta momentální tři procenta voličské přízně.

Předseda Liška si bez velkých problémů nastrkal do čelných funkcí své lidi a prosadil změnu stanov, která snad do budoucna poněkud stíží opakování impozantního rozvratu, jaký strana předvedla v minulých třech letech (byl to zatím český politický rekord). Někdejší kverulant Stropnický(dostal 60 hlasů z 252) budil na sjezdu dojem, že je Liškovým protikandidátem jen pro forma: s Liškou zásadně nesouhlasí, ale drží mu palec. Předseda má stranu pod kontrolou. Zbývá otázka, k čemu je dobré mít pod kontrolou zrovna takovou stranu.

Pozoruhodná je účast členů (bývalých?) US-DEU v čelných funkcích. Existuje ještě US-DEU, nebo ne? Nejspíš se to už nepozná. V takovém případě je možné být najednou v US-DEU, která už asi neexistuje, a v SZ, která zatím ještě existuje.

Pozoruhodné je, že každý konec vlády (ať už řádný nebo katastrofický) má za následek, že na politické scéně zbude hromada trosek Pravdy a Lásky. Za pobavené pozornosti nezúčastněných diváků (teď to jsou Paroubek nebo Filip, dříve to byli Grebeníček, Klaus a Zeman) nastává nájezd politických hrobaříků, kteří se snaží vyhrabat z rumiště něco politicky cenného. Letos jako první zabodoval Kalousek, získal mumiii Karla Schwarzenberga. Ačkoli TOP09 pak odčerpávala příznivce především oslabené Topolánkově ODS, ukousla si i u zelených. Ne tak moc, aby jí to výrazně pomohlo, ale dost na to, aby to zelené výrazně poškodilo. Zelení se bezmocně zlobí.

V současné době mají tedy 3% a nevalné vyhlídky. O tři procenta sníží kvórum pro rudý blok (Paroubek plus Filip). Sobě pomohou k financím, které jim umožní přežívat ve stavu politických zombies ještě čtyři roky. Agentura SANEP věští, že to nevadí, ODS s TOP09 a Lidovci stejně rudý blok převáží. Agentura SANEP je ztělesněním politického optimismu, asi to nějak souvisí s internetem, na němž provádí průzkumy (moderní technika je nasycena optimismem). Protože jsem založením spíš pesimista, řekl bych, že ty tři procenta nejsou zanedbatelná: občanským stranám budou citelně chybět a Paroubkovi vydatně pomohou. Zelení ovšem nenesou žádnou vinu: přestat existovat nemůžou a dostat se přes 5% taky ne.

lidovky.cz 7. prosince 2009