indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

23.11.-28.11.2009

TOP09 a minarety

Stanovisko TOP09 k minaretům neznám, titulek naznačuje pouze to, že glosa se týká dvou témat.

Předseda Strany Schwarzwenberg citoval na ustavujícím sněmu strany Ghándího, odsuzujícího „politika bez zásad, blahobyt bez práce, rozkoš bez svědomí, vzdělání bez charakteru, obchod bez mravnosti, vědu bez lidskosti, úspěch bez pokory“. Je obtížné představit si člověka, který by totéž chválil. „Nejsme tady pro funkce, ale pro zásady“, zaznělo na sněmu. A smlčeno zůstalo jen „normální je nelhat“, leč jakoby se stalo. Smysl toho všeho: jak dobří jsme chlapíci. Tak chválí své zboží obchodník na orientálním bazaru.

Zatímco na kongresu ODS se hádali jako psi, i když většinou za zavřenými dveřmi, zde šlo všechno jako na drátku. Kandidáti na nejvyšší funkce nemuseli ani náhodou po pithartovsku hlasovat sami pro sebe, byli pro ně všichni.

Zřejmě proto, aby se idylický (a bleskový) průběh sněmu nezadrhl, byli hosté z ostatních stran přizváni jen na následnou trachtaci. Jinak by něco řekli, a třeba by to něco zasilo do topácké jednoty trochu neklidu. Trachtace vysílá jiný, podstatně smířlivější signál, všichni si dohromady dáme do nosu. Upřímně řečeno, nedivím se těm, co nepřišli.

Základní politologická poučka, která z průběhu sněmu vyplývá, zní: čím je strana jednotnější, tím méně existuje. A čím méně existuje, tím víc má preferencí. Problém stran tohoto typu (kupodivu se zatím všechny rodily pod ochrannými křídly Pravdy a Lásky) nebyl ani tak začátek, ale konec. Přišel dosti rychle a nepostrádal nechtěnou komiku. Snad se TOP09 z minulosti poučí.

S minarety není problém u nás, ale ve Švýcarsku. Naši imigranti jsou většinou rodu slovanského a jejich náboženské potřeby jsou úměrné našim. Ve Švýcarsku, kde je asi 700 000 muslimů, jsou mešity povoleny, mají však být zakázány minarety. Prý je to politický symbol. Jedna paní se vyjádřila: „Jestli jim dáme minaret, přinutí nás všechny nosit burky. Než si to uvědomíme, zavládne nám právo šaríja a ženy budou na ulicích kamenovány k smrti.“ Od minaretů ke kamenování vede dlouhá cesta, a je schůdná jen pro ty, co si nechají všechno líbit. Dovedu si ji představit spíš u nás než ve Švýcarsku. U nás, na rozdíl od Švýcarska, věří v křesťanského Boha tak nanejvýš 5% lidí. Proč by jim měly vadit minarety. A pokud jim vadí minarety, o to víc by jim měly vadit křesťanské kostely. Každý měsíc si můžeme v příloze LN Orientace přečíst aspoň jeden článek o ohavných masových zločinech křesťanství. O islámu se nepíše, je to tak trochu o kejhák. Minarety nás tedy nepálí: je zapotřebí započít se systematickou demolicí křesťanských kostelů. Jeden, na Hradě na kopci, je beztak u dlouho předmětem nesmyslných sporů. Z neznámých důvodů si ho přivlastňuje katolická církev a nechce ho vydat lidu. Zbourejme ho, bude po problému. A pak můžeme pokračovat.

lidovky.cz 30. listopadu 2009