indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.11.-20.11.2009

Topolánek versus sedláci u Chlumce

Drama na víkendovém kongresu ODS skončilo velmi rychle poté, co začalo. Zazněly fanfáry zvoucí do boje, a poté následovala hlasování lipanské povahy. Hlasovat o důvěře předsedovi chtělo 142 z 523 přítomných. Pro výměnu předsedy a vedení bylo 14 delegátů (nedovedu si představit, jak by to na kongresu byli chtěli realizovat), pro mimořádný volební kongres na počátku příštího roku dokonce celých osm. Z okruhu oponentů současného předsedy zaznělo, že prý se Topolánek velmi bál, aby se náhodou o jeho mandátu nehlasovalo tajně. To je nesmírně smutné svědectví, nikoli ovšem o Topolánkovi, nýbrž o jeho oponentech: jsou to opravdu takoví poserové? Neúspěchu konfrontačních požadavků se ostatně nelze divit: pokud se chce posádka zbavit kapitána, je třeba, aby byly naplněny některé předpoklady: za prvé, většina posádky musí být pro a musí to dát najevo veřejně. A dále: je možné se kapitána zbavit tak, že těsně před vypuknutím bouře se do lodi udělá velká díra. Kapitán pak vezme za své, jenže posádka taky.

Projev místopředsedy Gandaloviče zjevně nepřinesl očekávaný účinek. Místopředsedkyně Sněmovny Němcová naproti tomu měla deset potlesků, veřejnost však neslyšela ani to tleskání, ani to, čemu se tleskalo, protože se tak stalo na uzavřeném zasedání. O skutečné a vážné debatě tedy můžeme jen spekulovat na základě zprostředkovaných a nejistých informací. Zasedání našich politických stran (netýká se to jen ODS) tak začínají připomínat zasedání ÚV KSČ v době Antonína Novotného, nebo, můžeme jít ještě dál, slavný XX. Sjezd KSSS, jehož podstatná část, Chruščovův projev s tvrdou kritikou Stalina, byl taky „neveřejný“. Pak ho tady shazovali ze Západu z balonků. Předpokládám, že s projevem paní Němcové to bude podobné (balonků dnes netřeba, máme internet).

Zbývá mysteriózní otázka, kdo utajení podstatné části kongresu prosadil. Všichni hlaváči z ODS, kteří se veřejně vyslovili, byli prý proti (kdo by se taky přiznával k odpudivému tajnůstkaření). Přesto hlasování dopadlo 341 ku 120 pro utajení. To hlasování by bylo dobré takříkajíc rozklíčovat, protože bylo veřejné.

Ŕíká se, že Topolánek sice nestojí za nic, ale nemá zatím v ODS konkurenta. Říkají to hradní lobbyisté a prohradní opozice v ODS. Není to náhodou tak, že Topolánek je docela schopný politik, schopnější, než to na první pohled vypadá? Jde mi jen o to, abychom se vyhnuli opři věcném posuzování stavu ODS vyčůrané a účelové demagogii.

Za Topolánkem stojí dvě třetiny ODS. V tom není problém, to je samo o sobě většina dostačující. Problém je, že mezi těmi dvěma třetinami pro a třetinou proti je tak hluboký příkop, jako by šlo o dvě různé strany. Možná, že už opravdu o dvě různé strany jde. Pokud ano, mělo by to být zřetelně vidět.

lidovky.cz 23. listopadu 2009