indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.11.-18.11.2009

Jako za starých, dobrých časů

Stanislav Penc iniciuje petici za odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka. Bezprostředním důvodem je, že Ústav ve studii o vzniku Občanského fóra zmínil aktivistu Jazzové sekce Josku Skalníka jako informátora StB, aniž by vyslechl Skalníkovu verzi případu. Je to údajně již několikáté selhání ze strany ÚSTR, proto žádá personální změnu. Petici už podepsali mj. Václav Havel, historik Petr Blažek (před časem po konfliktu s vedením z Ústavu odešel), John Bok, Břetislav Rychlík a předseda zelených Liška, který však prý odvolání Žáčka nepožaduje(?).

Základní teze petice zní: „Naši společnou historii nelze posuzovat pouze z dokumentů Státní bezpečnosti“.

K tomu za prvé: jde o několikáté selhání, ovšem. Prvním by měl být případ Kundera. Ústav byl tenkrát ostouzen skoro ve všech médiích. Rozvířila se dosti hnusná a hysterická kampaň proti ÚSTR (a Respektu), připomínající rukopisné boje. S národními velikány se musí zacházet citlivě a ohleduplně. V zahraničí dokonce zorganizovali na obranu Kundery petici. Nakonec se ukázalo, že dokument, který byl ve sporu podstatný, je autentický.

Dnes jde o případ, podobný tomu Kunderovu jako vejce vejci. Je třeba čekat na vyjádření pana Skalníka. Proč? Pan Skalník má tisíc a jednu příležitost se vyjádřit, teď víc než kdy jindy. Stejnou příležitost musí mít ti, kteří informace o jeho údajné spolupráci s StB přinesli. Místo toho má být ředitel ústavu vyhozen.

Je těžké, ba skoro nemožné zbavit se podezření: nejde ani tak o to, že historii nelze posuzovat pouze z materiálů StB, nýbrž že historii nelze posuzovat z materiálů StB a basta. Lépe řečeno, že historii některých osob z materiálů StB posuzovat lze, kdežto jiných nelze. O tom, u koho lze a u koho nelze, musí rozhodnout pomazané hlavy. Dnešní vedení ÚSTR dost pomazané není, je tedy třeba ho vyhodit a nahradit jiným, pomazanějším. Kolikrát v životě jsem to už zažil: vyhodí se ředitel, nový ředitel vyhodí ty ostatní, a instituce pojede opět podle zájmů všeholidu, který si to vynutil, tentokrát petiční akcí (to je novum, v minulosti nebylo třeba o vyhazovech sepisovat petice).

Myslel jsem si, že doba podobných vyhazovacích akcí po listopadu 1989 pominula. Chyba. Mýlil jsem se.

lidovky.cz 19. listopadu 2009