indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.10.-31.10.2009

Hogo fogo Hovorka?

Podle středočeského hejtmana, poslance ČSSD a stínového ministra zdravotnictví ČSSD MUDr. Davida Ratha sociální demokraté jednají s lidovci o podpoře jejich návrhu na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. ČSSD s ním ve Sněmovně opětovně vyrukovala minulý týden.

Podle toho, co řekl dr. Rath, naklání se ČSSD k tomu, že by lidovcům odkývla zachování 60.- Kč poplatků v nemocnici, hodlá naproti tomu tvrdě bojovat za zrušení poplatku za položku na receptu. Co je mezi tím, se uvidí. Pro ČSSD je zjevně boj s dávno padlou koalicí pořád ještě prestižní záležitost, čeká od toho body do jarních voleb. Je přitom otázka, zda věc s poplatky není už passé a zda ji Paroubek s Rathem nepřeceňují.

Velké překvapení nad informací dr. Ratha projevila první místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. „O žádném oficiálním jednání nevím. To mohu jako první místopředsedkyně sdělit.“

Výrok paní Šojdrové se dá interpretovat několikerým způsobem. Málo pravděpodobné je, že by pan hejtman provozoval aktivitu, kterou bychom u obyčejného smrtelníka označili slovem „kecá“. Stejně nepravděpodobné je, že by paní Šojdrová chtěla veřejnosti sdělit: samozřejmě že jednáme, ale pěkně potají, abyste se o tom, vy chytráci, nedozvěděli“. Pravda bude někde uprostřed a můžeme jen spekulovat, protože pan hejtman ani jeho tisková mluvčí Beata Krusic (nebo Berill Mascheková? mně se to plete, okolo hejtmana se pohybuje spousta lidí s exoticky pohádkovými jmény) nám ji neprozradí a paní Šojdrová jakbysmet.

KDU-ČSL se soudě podle posledních průzkumů stranických preferencí pohybuje v nebezpečné blízkosti klinické smrti. Vznáší se na tenounké nitce nad propastí mimoparlamentního nebytí. Má možnost udělat nějaký rázný cvik, aby zaujala veřejnost a dostala se tak na pevný kraj Macochy, zároveň ovšem hrozí, že se při akci nitka přetrhne a strana skončí dole na dně. Takže nejpravděpodobnější výklad pýtických slov paní místopředsedkyně je „možná někdo jedná, ale strana jako taková s tím nemá nic společného“. Kdo by mohl jednat, není těžké si domyslit. Doposud výsledek hlasování o poplatcích závisel na vůli jednoho muže, poslance KDU-ČSL Hovorky. Bylo by vlastně bývalo stačilo, kdyby byl o věci hlasoval jenom on sám. Pan Hovorka ovšem závisí na stranickém vedení, pokud jde o místo na kandidátce. Zatímco v parlamentě si aspoň v tomto případě bravurně zachoval roli jazýčku na vahách mezi neexistující vládní koalicí a taktéž neexistující opozicí, v KDU-ČSL to bude mít nepochybně složitější. Třeba se rýsuje kompromis: pokud pan Hovorka pomůže poplatky zlikvidovat a veřejnost tento krok ocení, strana si jeho akci připíše jako plus a zvednou se jí preference. Pokud veřejnost spokojena nebude, strana si to s Hovorkou nekompromisně vyřídím, od jeho iniciativy se distancuje a taky na tom neprodělá.

Pokud tomu tak je, bylo by v každém případě bývalo věcnější, kdyby byl pan hejtman sdělil, že „ČSSD jedná s lidovcem, aby podpořil jejich novelu na zrušení regulačních poplatků“. Se kterým by říkat nemusel, každý by si to domyslel.

1. listopadu 2009