indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

19.10.-24.10.2009

Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc říjen 2009

euro bobrNaše dnešní vláda je sice vláda úředníků (nebo odborníků?), ale ustavily ji po dohodě ODS, ČSSD a Strana zelených. Vláda dala dohromady Janotův úsporný balíček a ten v Poslanecké sněmovně prošel. Bylo přitom hodně skřípění zubů. Ze strany ODS naivně upřímného, předseda ČSSD však skřípal uvolněně, měl totiž už plán, jak celý balíček změnit v povánoční, resp. předvolební nadílku pro nuzné a potřebné voliče (což jsou v podstatě všichni). K tomu, aby ho mohl prosadit, potřeboval ovšem politického spojence nuzného as potřebného, pokud jde o voličské hlasy. Bez velkých potíží, jak se zdá, ho nalezl v předsedovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi. Obě strany už jednají o spolupráci, která má překročit rámec balíčku a zahrnout např. i společný postup ve věci zdravotnických poplatků – to je pro Paroubka prestižní záležitost. Abychom se nemýlili, nejde o žádnou koalici, ani náhodou. A že se na stranu obou kumpánů přidají komunisti, je jejich soukromá věc. Má jim v tom snad bratr Svoboda bránit? Na rozdíl od zpackané Kalouskovy akce v roce 2006 nemůže dnes nikdo ani ceknout a taky jistě ani necekne.

V letech 2005 až 2006 jsme měli koalici ČSSD – KDU-ČSL – US-DEU, která už fakticky nevládla. Zato vládla ČSSD s komunistickou podporou, což nebyla žádná koalice. Dnešní systém je ještě „sofistikovanější“: o koalicích nemůže být ani řeč, vláda, vytvořená ČSSD, ODS a SZ, bude úkolovaná ČSSD a lidovci, komunisté se jako náhodou přidají, když vznikne potřeba.

Šéfkonstruktér tohoto pozoruhodného útvaru, Jiří Paroubek, jednou rukou tahá za nos Topolánka, druhou (zatím) drbe pod bradou potřebného Svobodu. Svoboda tahá za kratší konec provázku, a tak mu nevadí, že na šimrající ruce je pro všechny případy navlečená boxerská rukavice.

Za mimořádný projev politického pragmatismu udělují proto Události oběma potentátům nejvyšší možné vyznamenání: bobříka vyčůranosti za měsíc říjen 2009. Podotýkáme, že tentokrát je podle předpokládaného užitku z bratrské spolupráce obou stran pocta rozdělena nikoli půl napůl, ale formou koňskoskřivánčí paštiky ze známé anekdoty: koňská část náleží předsedovi ČSSD, skřivánčí hlavě lidovecké partaje. Aťsi že neprší, jen když kape!

Oběma laureátům (žádný z nich nedostává tuto poctu poprvé) srdečně gratulujeme.

24. října 2009