indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

12.10.-17.10.2009

Horror vacui na české politické scéně

Agentura Faktum Invenio přinesla stranické preference, přesněji řečeno volební model sestavený na základě průzkumu z konce září. (Je třeba připomenout že Faktum Invenio byla nejpřesnější v odhadu výsledků posledních dvou voleb). ODS by dosáhla hubeného vítězství (27,5%), ČSSD by byla těsně druhá (27,2%), KSČM s 15,2 třetí, následuje TOP09 s 10,4 a KDU-ČSL s 7,3%. Zelení by nepřekročili 5% hranici.

Ve srovnání s minulými průzkumy a s volebním výsledkem z r. 2006 obě velké strany výrazně oslabily. TOP09 těží z toho, že jako virtuální strana se jen těžko může nějak výrazně kompromitovat – nemůže totiž nic dělat. Trošku přibrali lidovci, o něco víc komunisté. V přepočtu na mandáty je výsledek velmi blízký patu.

Zisky TOP09 a lidovců jdou zřetelně na účet ODS, zisky komunistů na účet ČSSD. Ve srovnání s posledními volbami ovšem ODS ztratila míň, než (tehdy neexistující) TOP09 získala. ČSSD ztratila víc, než komunisté získali. Na „levici“ tedy existuje tábor neuspokojených, hladových voličských duchů.

Do této situace přichází Zemanova Strana práv občanů. Může získat volné hlasy na levici, může loupit hlasy ČSSD. Paroubek je na tom „relativně hůř“ než pravice. ODS, TOP09 a KDU-ČSL jsou schopny jít do koalice. Bude to koalice obtížná, ale jakž takž funkční. Paroubek se snadno dohodne s komunisty na koalici skryté a proto netransparentní. Má ovšem smůlu: se Zemanem se nedohodne. Zeman mu jednak nikdy nezapomene, jak potupným způsobem s ním vyběhl po volební kampani v roce 2006 (pro spravedlnost dodávám, že Paroubkovi tenkrát nejspíš nic jiného nezbývalo, Zeman toho chtěl příliš mnoho). A jednak, Zemanovi je zjevně odporný (a to právem) Paroubkův agresivní politický styl s minimálním smyslem pro nějaký společný zájem státu.

Pokud by se Zemanovi podařilo dostat do Sněmovny, vznikla by nejspíš hororová situace – stal by se jazýčkem na vahách. Naštěstí tato možnost je nepříliš pravděpodobná. To, s čím přichází, je tábor politických vysloužilců a invalidů, z povzdálí sledovaný paní Bobošíkovou, která se spojí s každým, když to pro ni bude výhodné. A program, který zatím předložil, zní: zvýšení váhy preferenčních hlasů na kandidátkách, možnost vybírat „osobnosti“ z kandidátek různých stran, menší volební obvody (většinový prvek v poměrném systému), přímá volba starostů, primátorů, hejtmanů i prezidenta; přijetí zákona o obecném referendu. Čili: občane, dáme ti možnost „do toho mluvit“. Populismus nejhrubšího zrna.

Proto Zeman sice nějaké hlasy získá, ale nebude jich asi zas tak moc. Jenže v situaci hrozícího patu může i 1 – 2% znamenat pro Paroubka pohromu.

Miloš Zeman se do vysoké politiky nejspíš už nevrátí. Může se však snadno stát Paroubkovým hrobaříkem.

lidovky.cz 19. října 2009