indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.7. -1.8.2009

Pozor na „pravici“, mohla by vyhrát!

Právo, MfD a Hospodářské noviny dnes přinesly zprávu o průzkumu preferencí, pořízeném katedrou politologie Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Výsledky jejích šetření nebývají zveřejňovány pravidelně, tentokrát novináře bezpochyby zaujaly svou atypičností. Od pádu Topolánkovy vlády je zjevné, že si ODS polepšuje a ČSSD mírně ztrácí. Olomouckým to ovšem poprvé vyšlo tak, že ODS má nad sociálními demokraty velmi výrazný náskok (33,7% ku 25,1%), velmi dobrý výsledek vykazuje TOP 09 (9,8%) a jen průměrný (12,6%) KSČM. Do Sněmovny by se s 5,7% dostali i lidovci. V přepočtu na mandáty by občanské strany získaly nad postkomunistickými převahu 113 ku 87. Tedy něco, co tu od vzniku ČR nebylo.

Musím se přiznat, že průzkumu moc nevěřím. Výsledky, které udává pro ODS a TOP 09, jsou jen maximem, jehož mohou obě strany v nejlepším případě dosáhnout. Výsledek KSČM je naopak minimem a to, že by ČSSD dostala tak málo, považuji v případě, že ji nepotká nějaká volební katastrofa, za vyloučené. Takže průzkum nejsem v podstatě schopen chápat jinak než jako jakési (jistě nezamýšlené) varování: pozor, levičáci! Teče Vám do bot, a když ze sebe nevydáte všechno, vyrve vám vítězství „bratrstvo kočičí pracky“.

Nic ale ještě není hotové: volební kampaň, aspoň ta negativní, už na stránkách českých novin začala. Rozvíjí se zdárně, teď už nezbylo ani doposavad spíš zdrženlivým Hospodářským novinám a Právu, než se více či méně přidat. ČSSD se podle MfD drží kupodivu zpátky: radí jí tak prý její američtí poradci, a radí jí nepochybně dobře, protože podmínkou úspěchu je, aby se ODS v maléru pokud možno vymáchala sama. Navíc není vyloučeno, že výraznější zájemce o zdařilý průběh akce nesedí v ďolíčku v Lidovém domě, ale na kopečku o kus dál.

Pozoruhodné je, jak byla v novinách, které aféru rozpoutaly, „upozaděna“ role generála Randáka. Jeho angažmá je natolik nehorázné, Že akci ubírá na síle, kromě toho jeho role je role mouřenína a už ji vlastně odehrál.

Manýry, které se v kampani uplatňují, jsou neuvěřitelné: politici, lobbyisté a podnikatelé, co se potkali na molu v Monte Argentario, by měli kápnout božskou, co že to tam upekli. A nebudou mít pokoj, dokud neřeknou to, co už je přece nám všem předem jasné, totiž že tam kuli pikle, jak se podělit o ekonomickou a hospodářskou moc ve státě. Protože jde o dobrou věc, bylo by možná užitečné je v případě nezbytí i trochu mučit.

Miroslav Kalousek prohlásil dnes v rozhovoru pro LN, že politika by měla být střetem věcných argumentů a ne výrobou jalových skandálů. Obávám se, že na to je už tak nějak pozdě. Vina české žurnalistiky na této situaci je nezanedbatelná.

lidovky.cz 4. srpna 2009