indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

18.6. -27.7.2009

Křížové tažení pp. Juránka a Macka proti islámu

Předvolební horečka stoupá a strany loví bobříka populismu. Byl by div, kdyby se do akce nezapojila i KDU-ČSL.

Podnět jim poskytli brněnští muslimové. Mešita, kterou mají k dispozici, jim připadá malá a rádi by si ze svých prostředků opatřili větší, která by víc vyhovovala jejich potřebám.

Nato KDU-ČSL (ta jihomoravská, reprezentovaná předsedou regionální organizace Juránkem, i celostátní, zastoupená místopředsedou Mackem) zaútočila těžkou municí.

Pan Juránek tvrdí, že jižní Morava má své vlastní tradice, hodnoty a tisíciletou kulturu. Považuje za naprosto klíčové, že lidé, kteří se k nám přestěhovávají, budou ctít to, co je u nás obvyklé – tedy naše zákony a naši kulturu. V muslimských státech, například v Saudské Arábii, není povoleno stavět křesťanské kostely. Je tedy třeba na ně zatlačit (doplňuji já), aby ctili zásadu reciprocity: mešita v Brně za kostel v Riádu.

Kromě toho podle pana Juránka „někteří muslimští jedinci v Česku i jinde“ nadřazují právo šaríja nad právo hostitelské země. A pan Macek doplňuje, že podle „některých svých představitelů“ muslimové nemusí poslouchat toho, kdo nehlásá islám.

K lidovecké iniciativě musím přičinit několik poznámek.

Za prvé – možná je jižní Morava jakási výjimka, ale podle věrohodných informací, které přinesl server lidovky.cz, je v ČR údajně věřících 43% : Není jasné, v co vlastně věří, protože praktikujících křesťanů je 6 – 9%, což považuji za realistický odhad. Z toho plyne, že naše tisícileté tradice, které bychom chtěli muslimským imigrantům vnutit, se dají shrnout pod heslo „vepřo – knedlo – zelo“. To je pro ně ovšem nepřijatelné.

Za druhé: pokud chce jižní Morava tlačit na Saudskou Arábii, aby napřed ona povolila stavbu křesťanských kostelů, a pak v Brně zváží možnost výstavby větší mešity pro místní islámskou komunitu, obávám se, že pokud přeceňuje svou politickou váhu. Dá se to rozumně vysvětlit jedině tím, že momentálně nejde o přitlačení Saudské Arábie ke zdi, ale o získání voličských hlasů na jižní Moravě.

A za třetí – zásadní věc. „Někteří jedinci“ nadřazují právo šaría nad zákony hostitelské země a „někteří představitelé“ muslimů tvrdí, že muslimové nemusí poslouchat toho, kdo nehlásá islám.

K tomu je třeba říci: základní vymoženost evropské civilizace, kterou vytvářeli věřící křesťané, je oddělení světské a duchovní moci a sekulární stát. Základy byly položeny už ve středověku, dovršilo se to v osvícenství. Z toho plyne: přistěhovalci musí respektovat naše zákony, ale nejsou nad tento rámec vázáni naší tisíciletou tradicí a naší kulturou. Ti, kteří dají zřetelně najevo, že je respektovat nehodlají, je třeba zavřít, až zčernají. Ty ostatní budeme tolerovat, protože jsou to naši bližní.

Když někdo z čistě politických důvodů tuto zásadní hranici hodlá zrušit, proviňuje se proti naší tisícileté kultuře a měl by se za to stydět.

Autor těchto řádek je věřící křesťan.

lidovky.cz 28. července 2009