indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

13.6. -23.7.2009

Jak Kalousek se Schwarzenbergem vařili dort

TOP 09 se podařilo zkonzumovat senátní “Klub otevřené demokracie“ (jakýsi pozůstatek po nebožce US-DEU, jež z něho už ovšem úplně vyhnila). Protože do inovovaného klubu „TOP09 a Starostové“ přibudou ještě minimálně dva lidovečtí senátoři, stane se třetím největším v Senátu. To není zvlášť obtížné, Senát je někdejší hnízdiště „osobností“ a politické strany se v něm uplatňovaly dlouho a obtížně. Vzhledem k tomu, že se TOP09 ještě neprosadila v žádných volbách (nemohla, protože nekandidovala), je to hezký a pro českou politickou scénu typický úspěch.

Rekapitulujme dosavadní krátkou historii strany: na počátku stála skupina nespokojených činovníků KDU-ČSL. Byli nespokojeni právem, protože staronový předseda Cyril Svoboda jednak dal najevo, že se chce vrátit k tradiční lidovecké politice kompatibility doleva i doprava, a jednak, aby to měl jednodušší, potenciální kverulanty a konkurenty odklidil do stranického suterénu.

Tak vznikl klasický základ nové české strany, skupina vojevůdců, která si musí najít vojsko (členy, sympatizanty, voliče). Za tím účelem se pragmaticky spojila s hnutím Starostové a nezávislí, které zasahuje do komunální politiky. Na rozdíl od dřívějších pokusů má v čele schopného a zkušeného manažera, Miroslava Kalouska.

Další krok, rovněž racionální, bylo získání přitažlivé ikony. Stal se jí populární exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pak se strana formálně utvořila a dala k dispozici jakýsi náčrt programu. Na základě toho všeho se pak ukázalo, že je velmi mnoha lidem sympatická, ale není jasné, kteří z nich by ji volili: voliči jsou pragmatici, nejde jim o politickou krásu a přitažlivost, ale o to, co ze „své“ strany budou mít.

A nyní přichází zatím poslední krok, spolknutí malého senátorského klubu. Pozoruhodné je, že tímto aktem vznikl jiný, větší. Což je jakýsi politický zázrak.

Velmi bych si přál, aby TOP09 uspěla, bez ní nemohou občanské strany porazit postkomunistický blok. A velmi bych přál sociální demokracii, aby se dokázala zbavit Jiřího Paroubka, což je totéž: bez prohraných voleb to nepůjde.

Jenže: jaké naděje lze investovat do TOP09 (a Starostové)? Je to velmi pestrý celek, příliš mnoho dobrého najednou, a těžko odhadnout, co to v praxi udělá. Nejspíš se dostanou do parlamentu. A pak? Dokáže Kalouskův a Schwarzenbergův dort držet pohromadě? Nebo tahle bomba Malakoff exploduje uprostřed volebního období podobně jako všechny její podobně upečené předchůdkyně, potřísní obleky a kravaty politiků, co jí budou stát nejblíže, nánosem šlehačky a pudinku a způsobí svým voličům a sympatizantům, kteří jí nepředloženě dali svůj hlas, podobné žaludeční problémy jako tomu zlému psovi v Čapkově Povídání o pejskovi a kočičce?

lidovky.cz 23. července 2009