indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.6. -14.7.2009

Vendeta vůči Kanadě je populistický nesmysl

Kanada opět zavádí vízovou povinnost pro občany České republiky. Důvodem je zvýšený počet žadatelů o azyl. Opatření nabuzuje zejména u českých politiků žízeň po pomstě, motivovanou potřebou zviditelnit se ve volební kampani. Neoficiálním rekordmanem je v této věci předseda KDU-ČSL Svoboda. Návrhy na reciproční opatření jsou ovšem jednak v širším měřítku nerealizovatelné, jednak prakticky nezdůvodnitelné, protože z Kanady nám žádná vlna imigrantů nehrozí. Všechno se točí kolem otázky: Kdo za to může.

Tu je třeba říci, že čeští Romové ze všech nejmíň. Zákon i úřady je chrání, ochrana úřadů leckdy poněkud hapruje. Ze strany organizací, jejichž aktivity hraničí s terorismem, jsou vystaveni ohrožení. Jsou, zejména pokud jde o elity, vyspělejší než jejich soukmenovci třeba na Slovensku a v Maďarsku. Navíc – kdo z „bílých“ by si nezvolil, kdyby měl možnost, přesun do většího bezpečí a většího blahobytu? Pro to pro všechno jsou čeští Romové taky snáze zneužitelní ze strany vyčůraných manipulátorů, kteří sledují v lepším případě vlastní zisk, v horším mocenskopolitické zájmy, o nichž lze jen spekulovat.

Problém má v první řadě Česká republika. V zájmu spravedlnosti je říci, že je to problém společný s ostatními postkomunistickými středoevropskými zeměmi, že ČR není v této věci o nic horší, než ty ostatní, že projevuje stejnou míru bezradnosti v řešení (když nepočítáme líbivé žvanění různých salonních rozumbradů), a že řešení je otázkou mnoha desetiletí. Zároveň považuji za nutné dodat, že se neobejde bez aspoň minima opravdové dobré vůle i z romské strany a že to nepůjde jen a jenom po dobrém.

Problém má taky Kanada, je to její problém a je její věc, co si s ním počne. I z Kanady se ozývají hlasy, že postup státu v otázkách azylu, je nastaven tak, že přímo vybízí ke zneužití.

Představa, že EU České republice v této věci pomůže, se ukázala být iluzorní. Je třeba to vzít realisticky na vědomí. Bude tomu tak i v jiných, závažnějších otázkách. Je dobře, že jsme v EU, ale neměli bychom to přeceňovat.

Zbývá poslední problém. Celá „akce“ vychází z chyb na všech zúčastněných stranách (ČR. Kanada, EU) a jejím důsledkem je otrávení vztahu mezi ČR a Kanadou, ČR a EU. celá akce je organizovaná. Je možné, že se to prostě tak semlelo. Je taky možné, že je to výsledek aktivit mimo EU, ze strany, která má zájem destabilizovat středoevropský prostor a Českou republiku pro její strategický význam a vnitřní prohnilost považuje za lákavé a snadné sousto. Smiřme se s tím, že víza s Kanadou už asi zůstanou už na trvalo (od Kanady by bylo slušné zřídit v tom případě v Praze konzulát). A nepropadejme hysterii, protože znamená selhání, k ničemu nevede a neudělá nás hrdějšími a suverénnějšími, ale jen bezbrannějšími. O což možná někomu jde.

lidovky.cz 15. července 2009