indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.12. - 8.12.2002

ARCHIV

Vstříc opoziční smlouvě číslo 2

Pavel Rychetský prozradil v sobotním rozhovoru pro Právo jakýsi kalkul, který dnes zjevně sdílí hradní křídlo ČSSD. První i druhá prezidentská volba bude neúspěšná. Teprve ve třetí se vyčerpaným zastupitelům podaří sjednotit se na společném kandidátovi.

Co to znamená prakticky: v prvním kole neprojde dr. Bureš, a ani v druhém se kandidát ČSSD, tentokrát sám Miloš Zeman, nakonec neprosadí. Tím se špidlovcům podaří zlikvidovat důsledky referenda, které si sami postavili do cesty. Takže do třetí volby mohou konečně s klidným svědomím nominovat třetího v pořadí, dr. Motejla, který pak vzhledem ke své konsensuálnosti a široké podpoře napříč politickým spektrem s přehledem projde.

Dr. Motejl vystupuje v této pohádce o české demokracii jako hodný kouzelný dědeček. Má podporu Hradu i vládní opozice (KDU, US-DEU) – mimochodem, není to zajímavé? Dříve jsme měli opoziční smlouvu, uspořádání, v němž je jedna z koaličních stran v opozici. Teď máme smlouvu koaliční, jíž byla do vlády integrována část opozice. Funguje to ještě hůře. A prezidentský kandidát č. 3 svým image nápadně připomíná ing. Josef Tošovského, hodného a slušného bankéře.

Je zajímavé, že si Zemanovi (a Klausovi) oponenti nedovedou vymyslit nic jiného, než opis modelu, s nímž ztroskotali už jednou, v létě 1998. Plán tehdy byl: nejdřív se pokusí sestavit vládu vítěz voleb Zeman a zákonitě ztroskotá – nemá na parlamentní většinu. Pak se pokusí sestavit vládu druhý ve volbách, Klaus, a ztroskotá ještě rychleji. Načež přijde řada na zákulisní intriky parlamentní menšiny, podporované z Hradu, která unavenou Sněmovnu „umluví“. Miloš Zeman tuto hru na třetího rázně hned na počátku zatrhl a domluvil se s Klausem.

Dnešní scénář, aspoň soudě podle Pavla Rychetského, je v podstatě totožný: neprojde Bureš, neprojde Zeman, a pak přijde řada na pohádkového dědečka z království Pravdy a Lásky. Dnes je situace jiná než v létě 1998: ČSSD je rozpolcená, ODS destabilizovaná ohlášeným odchodem Václava Klause. Stejně si ale nedovedu představit, že by to navrhovatelům Motejla mohlo jen tak beze všeho projít.

8. prosince 2002