indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

18.5. -28.5.2009

Vajíčková kontrarevoluce a rok 1969

Vajíčková kontrarevoluce, jak se zdá, skončila. ČSSD na ní vydělá: hlavní volební manažer strany Chvojka řekl k mítinku u Anděla: „Nakonec jsme se rozhodli, že ten dav necháme vybouřit. Pro nás je to, co se marketingového hlediska týče, pozitivum.“ Pana Chvojku mohou ostatní partaje ČSSD závidět, rozhodnutí bylo racionální. O tom, nakolik měli sociálně demokratičtí papaláši akci pod kontrolou (tj. nakolik se postarali, aby vajíček bylo co nejvíce a zároveň se mezi ně nepřipletla tu a tam nějaká cihla) lze jen spekulovat. Jde to velmi snadno.

Největší tištěné české médium, MfD, vybízí ke klidu k tvořivé práci. Už včera oslovil vajíčkáře ve stylu Petra Pitharta (a když si vzpomínám na rok 69, tehdy apoštolského administrátora Františka Tomáška) šéfredaktor Čásenský.

Roli Gustáva Husáka převzal Václav Klaus: „Nepostavíme-li se v této těžké chvíli všichni – od politiků až po média – jednoznačně na odpor projevům násilí proti politickým soupeřům, ponese neblahé důsledky celá naše společnost… Apeluji na všechny slušné občany v této zemi (s neslušnými, jako je autor těchto řádků, se počítat nedá, bd), aby veřejně odmítli tyto nebezpečné tendence a nebránili jim… jde o demokracii.“

Ministr vnitra (je hezké, že funkce už je všeobecně chápána jako funkce šéfa represivního aparátu) se chytá prezidentského zadání: „Ty události považuji za velmi politováníhodné a předpokládám, že policie i další orgány činné v trestním řízení (co mu je do nich!) budou adekvátně reagovat… fakt, že různé neoficiální poloozbrojené bojůvky (vida, syrové vajíčko je polozbraň, člověk by měl mít v samoobsluze zbrojní polopas, když na ně dostane chuť, bd) rozhánějí pokojné obyvatele po náměstích, to ve střední Evropě nemá obdoby. Richard Falbr je přirovnal k k jednotkám SA ve třicátých letech, a toto přirovnání sedí.“ Policie by podle ministra měla k protestům přistupovat stejně jako např. k akcím extremistů.

Pozoruhodné je, že ministerský náměstek přes policii in spe a současný poradce ministra vnitra Komorous oznámil včera v ministrově zastoupení poslancům, že ministerstvo chystá „zvláštní tým pro boj proti extremismu“, který se bude zabývat i „diváckým násilím“ (myslí se na stadionech, není problém rozšířit i na mítinky ČSSD).

A prezidentskaja dóčka Dundáčková podává návrh novely zákona o přestupcích. Finanční postih se má zvýšit do hodnoty astronomické pro publicistu, který nelobbuje za žádné nestydaté politické uskupení. Jedná se mj. o zlosyny, kteří „jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydají v posměch“, „působí jinému újmu pro jeho… politické nebo jiné smýšlení“ (kde jsou ostentativní šéfredaktorští odpůrcové „náhubkového zákona“?).

Vajíčkoví kontrarevolucionáři pod tlakem „poctivých pracujících, jimž jde o klid k tvořivé práci“ sami vyklízejí pole. Neřeším otázku, zda jim nic jiného nezbývá, nebo zda je to přehnané kapitulantství. Jen si tentokrát nenechali ani pořádně nařezat, jako v devětašedesátém. To je trochu smutné.

Takže: máme šikovné normalizátory jako v devětašedesátém. Máme vyděšené kapitulanty jako v devětašedesátém. Máme svého Husáka jako v devětašedesátém. Máme cosi, co má ambici podobat se represivnímu aparátu jako v devětašedesátém. Máme iniciátory pendrekového zákona jako v devětašedesátém. A veřejnost je naštelována ke kapitulaci jako v devětašedesátém.

Zbývá jediná naděje, dost velká: že pokud se někdo pokouší minulost zopakovat, je z toho zpravidla šaškárna.

lidovky.cz 29.května 2009