indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

18.5. -25.5.2009

Pomóóóóc!!!!

Vedení ČSSD se obrátilo na premiéra Fischera a ministra vnitra Pecinu s prosbou o naléhavou pomoc před narušiteli, kteří zneužívají předvolebních mítinků ČSSD k tomu, aby předsedu Paroubka zasypávali syrovými vejci. Místopředseda Zaorálek (jeden ze signatářů dopisu) se v té souvislosti vyjádřil: „Mám strach, že na ně (tj. mítinky ČSSD) lidé přestanou chodit“.

Není zcela jasné, jak by státní ochrana mítinků měla vypadat. Místo akce by nejspíš mělo být obklíčeno policejními těžkooděnci, kteří by vpouštěli pouze – koho? Toho, kdo se může prokázat členskou legitimací ČSSD? To by nebylo produktivní (ČSSD určitě nechce oslovovat jen své členy). Tedy toho, kdo předem podepíše revers, že se bude chovat slušně? To zase není spolehlivé. Ke slovu zřejmě přijdou i detektory syrových vajec, pokud už jsou vyvinuty.

Na druhé straně je pravda, že masivní přítomnost policie (část policistů, a to pokud možno v civilu, musí být přítomna i mezi těmi, kteří projdou přísnými kontrolami, aby mohli zasáhnout proti proklouznuvším narušitelům; ideální poměr je jeden policajt v civilu na jednoho účastníka) umožní představitelům ČSSD, pokud budou obratní a přesvědčiví v argumentaci, oslovit postupně v různých regionech nemalou část příslušníků policie ČR.

Ale hlavně a především: strach pana Zaorálka má velké oči, pravý opak je pravdou. Na mítinky ČSSD, které se zatím netěší přímo masové účasti, začne naopak chodit podstatně víc lidí: v očekávání, že bude legrace. Je zpozdilé předpokládat, že jde o agenty ODS. Většina budou lidé politicky neutrální, kteří tam jdou ze zvědavosti, a bude záležet jen na panu Paroubkovi a spol., zda se jim podaří je oslovit.

Kromě toho, z politického hlediska jsou vrhači vajec v podstatě neproduktivní. Umožňují předsedovi ČSSD, aby se veřejně kompromitoval svými nemožnými reakcemi. Obecně vzato však platí, že nestačí být proti něčemu, je třeba především být pro něco, a na základě toho pak můžu být přesvědčivě proti tomu, co je s tím, pro co jsem, v rozporu.

A pokud jde o zásahy údajné „ochranky“ ČSSD: Paroubek tvrdí, že jde o rozhořčené sympatizanty ČSSD, možná by měl zapomenout na to, co se naučil jako papaláš třetí kategorie před listopadem 1989. Jenže: u nás už bylo tichou cestou akceptováno, že směšná extremistická pidistrana smí iniciovat vznik pravojenských oddílů. Navíc ODS v době, kdy byla ještě pod vlivem nynějšího prezidenta obří fundamentalistickou sektou s nulovým koaličním potenciálem, měla na svých akcích „pořadatelskou službu“, která si s Paroubkovými pretoriány moc nezadala.

Čeští politici jsou příliš nároční: chtěli by být zároveň demokratičtí jako Masaryk a nedotknutelní jako Husák. To je v současné době vyloučené. V zájmu demokracie by se s tím měli smířit, jinak z nich národ bude mít srandu.

lidovky.cz 26. května 2009