indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.4. -14.4.2009

Kolik životů má Kalousek?

Ministr Financí Miroslav Kalousek možná jako jediný z vlády setrvá ve funkci. Je to zpráva překvapivá, ne však příliš, jakési náznaky tu už byly.

Tedy přesněji řečeno: své přání v tomto smyslu tlumočil designovanému premiérovi Fischerovi prezident Klaus. V rozhovoru pro Idnes to nepřímo potvrdil: „Já bych mu svoji důvěru stoprocentně dal, věřím, že by udržel českou ekonomiku v pořádku.“ A podle toho, co dnes píší v Právu, bylo prý setrvání Kalouska v úřadu také podmínkou ČSSD a Jiřího Paroubka pro podporu nové vládě.

K této podpoře vedou oba pány nepochybně důvody věcné. O odborných a politických kvalitách ministra financí nelze pochybovat. Patřil k oporám Topolánkovy vlády. Je samozřejmé, že odpovědní politici (a zejména politici odpovědní za pád Topolánkovy vlády) mají přirozený strach, aby pimprlová vláda, kterou si na půl roku vymohli, nestihla za tu dobu způsobit totální rozvrat českých financí. To by pak voliči Paroubkovi ne podzim spočítali i s úroky.

Kalouskovo „stranictví“ není zábranou, je dnes už víceméně virtuální. Sám ohlásil („s největší pravděpodobností“) svůj odchod z politiky, za KDU-ČSL už kandidovat nehodlá. V obou těchto věcech může počítat s účinnou pomocí nynějšího předsedy Čunka. Člověka se sice zmocní jisté pochybnosti, zda tyto jeho sliby nejsou jen úlitbou za to, aby si prodloužil o půl roku ministerskou funkci, ale není těžké je zaplašit: to, co pana Kalouska teď možná čeká, nebude žádný med.

Pak jsou tu důvody další: Klausovi by se velmi hodilo narušit tandem Topolánek – Kalousek, na němž stála minulá vláda. Tento zájem mají nepochybně společný s Paroubkem, a tak se mi vysvětlení pana Kalouska, že Klaus pád vlády nezpůsobil, jen mu nedokázal zabránit, zdá být příliš milosrdné. Oba braši byli a jsou nejspíš domluveni.

Pokud jde o Kalouskovy vztahy s prezidentem, jsou na rozdíl od Topolánka harmonické. Byl v jiné straně, nelze ho tedy považovat za levicového oportunistu a zrádce idejí klausismu-friedmanismu. Přispěl významně ke Klausovu zvolení prezidentem. A konečně, Klaus dovede poznat talentovaného člověka (jen má pak problém ho snést) a talentované lidi bude potřebovat, protože Strana svobodných občanů mu chcípá ještě dřív, než se pořádně narodila.

Pokud jde o Paroubka, Kalousek se – pravda, v naprosto zoufalé situaci – kdysi pokusil jít s ním na holport. Předseda ČSSD ho zjevně od té doby považuje za někoho, „s nímž se dá řešit“.

Co bude moci Kalousek dělat, pokud tu funkci přijme? Odpověď je jednoduchá – bránit nejhoršímu a modlit se, aby nenastala situace, kdy prosté bránění nejhoršímu nebude stačit.

Miroslav Kalousek je nepochybně jeden z nejschopnějších českých politiků. Problém schopných českých politiků je, že jsou schopni i věcí, kterých by schopni být neměli. Proto budu další osudy ministra financí sledovat s jistým napětím.

lidovky.cz 15. dubna 2009