indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

23.3. -2.4.2009

Bleskovka

Dnešní den se odehrává ve znamení obamovského šílení. Přitom je zjevné, že návštěva amerického prezidenta nepřinese České republice prakticky nic, a to v lepším případě. To, na čem záleží daleko víc, totiž horečné jednání o charakteru a složení budoucí české vlády, se odehrává v jejím stínu. Všechno dnes probíhalo ráz naráz.

Ráno se sešla grémia dvou největších parlamentních stran (grémium v obou případech tvoří předseda, místopředsedové a předsedové poslaneckého a senátorského klubu – u ODS ještě navíc předseda europoslaneckého klubu). Následovalo setkání předsedů obou stran. Nato zasedly vyjednávací týmy všech parlamentních stran kromě komunistů. Premiér Topolánek pak prohlásil, že se v zásadě dohodli na termínu předčasných voleb a na tom, kdy a jak vystřídá současnou vládu v demisi vláda „přemosťovací“. Složení vlády má být dohodnuto v neděli, grémia stran je mají schválit v pondělí a v úterý by měly být výsledky dohody tlumočeny prezidentovi.

Nato se sešly k separátnímu jednání strany nynější vládní koalice. Lidovci totiž požadovali, aby Topoánkova vláda zůstala ve funkci až do skončení českého předsednictví, a dali najevo, že se nebudou podílet na vládě, která bude mít v té či oné podobě podporu komunistů. Paroubek jednal s předsedou KSČM Filipem (nejspíš mu naznačil, že zbytečně moc mluvil) a Filip pak popřel, že by byli s Paroubkem jednali o personálních otázkách. Kdo chce, může mu to věřit, opak nikdo nedokáže.

Odpoledne se prý mají ještě sejít vyjednávací týmy všech zúčastněných stran.

Jiří Paroubek jednání příliš nekomentoval, prohlásil jen, že dohoda do neděle je možná a že pokud k ní nedojde, odebere se k prezidentovi, oznámí mu „nedohodu“ a vyzve ho, aby „konal“.

Všechno se odehrálo dneska a je těžké formulovat něco jiného než dojmy. Zdá se za prvé, že Paroubkův nátlak na Topolánka je účinný. Za druhé, že poslanecký klub ODS se svými požadavky přišel poněkud zkrátka. Nicméně: pokud by složení vlády bylo opravdu „neškodné“ (půjde hlavně o resorty vnitra a spravedlnosti, o něž Paroubek jevil a jeví velmi, velmi podezřelý zájem), bude to pro současnou vládu lepší, než kdyby se dál plácala ve své bezmocnosti a chtě nechtě nesla před voliči zodpovědnost za to, co už není schopna ovlivnit.

Problém je, jak dohoda zacvičí s ODS. Pokud by se rozpadla nebo pokud by se „vrátila ke kořenům“ (a změnila se nutně v „modrého trpaslíka“), znamenalo by to dost nemilou změnu v systému českých politických stran. Topolánek se pokusil o jakousi změnu: dělal to nedůsledně a nedotáhl to k žádným zřetelným koncům. Musí se tedy snažit teď, za mimořádně ztížených podmínek.

lidovky.cz 3. dubna 2009