indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.1. - 16.1.2009

Věc: podání vysvětlení

„Podání vysvětlení“ byl za totáče běžný policejní úkon. Absolvoval jsem jich v posledních letech starého režimu nespočet. Zprvu to probíhalo tak, že jsem dostal na poštu obálku s modrým pruhem a v ní pozvání, jemuž nebylo radno odolat. Později ji roznášeli sami „příslušníci“, obyčejně ráno mezi šestou a sedmou, aby bylo jisté, že zvaný bude zastižen.

Po příchodu na služebnu byly člověku kladeny sugestivní otázky: proč jste podepsal, prohlásil, napsal to a to a to a to. Odpověď byla stereotypní – odvolání na pakty OSN o lidských právech, které jsou součástí čs. právního řádu a které zaručují mj. také svobodu projevu. Tím to tenkrát taky po kratším nebo delším popotahování skončilo. Sepsal se protokol a šmytec.

Tempora mutantur. Ve věku internetu je všechno jednodušší. Teď jsem dostal kategorickou žádost o vysvětlení mailem. Chybí jí tím pádem modrý pruh a autorita, která ji podpírá, není přímo politická policie, ale list, který (nebo jehož předchůdce, ale ten rozdíl mi v tomto případě nepřipadá zase až tak velký) s ní tenkrát horlivě spolupracoval. Žádost zní:


Dobrý den,

ve Vašem komentáři z dtto dne jsem se pozastavil u Vašeho tvrzení, že: "...i spravedlivé požadavky chtějí správný čas (odstrašujícím případem je mnichovská dohoda)..." Znamená to tedy, že schvalujete snahy sudetských Němců o rozbití své rodné země v letech 1933-1938, završené vlastizrádným a krvavým pučem, která je pravd. alespoň podle občanského průkazu dosud také Vaší vlastí?

Uvítám Vaši odpověď do nedělního večera.

Petr BLAHUŠ- Právo


V letech před listopadem 1989 bych příslušnému orgánu odpověděl odkazem na zmíněné dokumenty OSN, dnes bych to měl ještě jednodušší, mohl bych se odvolat přímo na Listinu základních práv a svobod, základní ústavní dokument ČR. Neudělám to ale, protože se s panem Blahušem vůbec nebudu bavit.


Bohumil Doležal

16. ledna 2009