indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.1. - 10.1.2009

Polemika s Jiřím Vyvadilem (pokračování)

Na výměnu názorů, kterou jsem dal čtenářům k dispozici v minulém čísle Událostí, reagoval Jiří Vyvadil ještě krátkou poznámkou, kterou tu, i se svou odpovědí, dávám k dispozici. Činím tak v naději (možná bláhové), že když spolu lidé dost protichůdných názorů mluví, aniž by se uráželi (polemika pana Vyvadila se nese v korektním duchu), může to být v naší dost nesnesitelné situaci studené občanské války k něčemu užitečné. Dialog je to poněkud nerovný, pan Vyvadil je poradce předsedy významné politické strany, já jsem publicista bez kontaktů na kteroukoli z politických stran v ČR. Snad ani to nevadí.



K výměně názorů s Bohumilem Doležalem


Děkuji Bohumilu Doležalovi za zveřejnění mého příspěvku na jeho webu po názvem : Je třeba ukončit to trápení a oceňuji, že věnoval takovou pozornost své odpovědi, ze které pokládám za nejvýznamnější následující citaci :

"Pan Vyvadil vylučuje do budoucna velkou koalici z 98% a koalici s komunisty z 94% (ty 4% rozdílu neumím racionálně uchopit, nicméně jsou mi poněkud podezřelá). Shodnu se s panem Vyvadilem na tom, že velká koalice je za této situace naprosto nežádoucí (i když důvody, které nás k tomu vedou, budou možná různé). Taky nepodezírám pana Paroubka, že by se chtěl bez okolků zamilovaně vrhnout do náruče pana Filipa. Rozhodl se jen KSČM využít jako platnou kartu ve hře. Cestu mu k tomu rovnaly všechny polistopadové reprezentace počínaje tou Havlovou. KSČM je ovšem extrémistická a populistická strana a od svého počátku taky ruská lobby. To že se ČSSD s komunisty shodne v sociálních otázkách, je jen čertova vábnička.

Považuji politiku nynější Paroubkovy ČSSD za zhoubnou

- pokud jde o politickou kulturu v postkomunistické ČR,

- pokud jde o paktování se s komunistickým čertem, zastupujícím ruské imperiální zájmy,

- pokud jde o svod zjednodušit prostředky politické manipulace na úroveň, která neodpovídá demokratickým standardům, zavedeným po roce 1989.

Důvod, proč by Topolánkova ODS (Topolánek se těžkopádně a nedůsledně, ale svým způsobem poctivě pokoušel distancovat od klausovského fundamentalismu podobně, jako Špidla od Zemana) měla odejít do opozice, je podle mého názoru jediný: aby tu do budoucna zůstala nějaká relevantní politická síla, schopná aspoň v něčem vzdorovat politice nynější Paroubkovy ČSSD, kterou považuji za neblahou.

Kdybych měl použít dnes módní formulace, není to o „pravici“ a „levici“, ale o demokracii a politické kultuře. Prosazení Paroubkovy koncepce by znamenalo regres vzhledem k vývoji po roce 1989: ne snad proto, že by hrozil návrat před rok 1989 (cestování do minulosti je v našem světě vyloučeno), ale že hrozí cesta do budoucnosti, která může být ještě horší než ta minulost".

Bohumil Doležal má nesporně pravdu v tom, že ČSSD v rámci své opoziční politiky zvolila metodu jasného, čitelného a samozřejmě i vždy v jistém smyslu zjednodušujícího vidění problémů. To je základní podmínka sportovních pravidel zvaných "parlamentní demokracie". Jiří Horák či Vladimír Špidla se snažili vidět problémy v celistvosti (což např. i mně by za jiných okolností bylo blízké), ale komunisté pak svou podporou voličů přebíjeli ČSSD poměrem 3:1. Parlamentní demokracii jsme nevymysleli, byť ji sociální demokracie svým prosazením všeobecného volebního práva v minulosti zcela zásadním způsobem obohatila. Je založena na logice střetu, zejména mezi nejsilnější vládní a nejsilnější opoziční stranou, a tento střet spořívá až přímočaře v odlišném vidění a pro volební úspěch je nezbytné, aby se tento postup týkal těch otázek, které jsou veřejnosti co nejsilněji vnímány. Nic víc a nic méně.

To, že jsem, díky své oblibě z žertování odlišil nebezpečnost velké koalice a koalice s KSČ o rozdíl 4 %, má svou hlubokou logiku. Obě koalice by pro nás byly krajně nežádoucí, ale velké koalice jsou obecně nebezpečné i z hlediska vývoje ve společnosti, protože vyvolávají démona vzniku či posilování ať již extrémně levicových či extrémně pravicových politických sil. To vidíme jak v Rakousku, tak i v Německu.

Jinak souhlasím s panem Doležalem i v tom, že volební rozhodování voličů už není tolik založeno na pravo- levém vidění, ale jde zásadně spíše o tom, koho lidé pokládají pro vládnutí za kompetentnější a vhodnější. Leckdy jsou totiž titíž voliči schopni jednou hodit hlas ODS a příště, a tak se i pravděpodobně stane, ČSSD. Volby ovšem příliš neovlivňuje spor o politickou kulturu či demokracii, ale i tak musím konstatovat, že drtivá většina veřejnosti i v těchto oblastech hodnotí ČSSD neskonale lépe než ODS, což vyplývá z našich velmi kvalitních průzkumů.

Obavy z kříšení komunistického ďábla, či prosazování zájmů Ruska u nás a dokonce obavy z toho, že vyvoláme režim snad horší než byl před rokem 1989, jsou zřejmě hluboce v autorovi zakořeněné a téměř si myslím, že převezme-li tuto (až fundamentalistickou) argumentaci též ODS, vítězství nás prostě nemůže minout. Lidé, včetně středních vrstev i s vysokoškolským vzděláním, tyto věci pojímají zcela jinak a rozhodně se nás neobávají. Konečně všichni ví, že Jiří Paroubek již předsedou vlády byl a děsivost pohledu Bohumila Doležala určitě nesdílejí.

Tato výměna názorů byla užitečná a pro mne, jaká doporučení budu Jiřímu Paroubkovi dávat, velmi inspirativní. Je dobré znát, že věci vidíme zčásti stejně a zčásti diametrálně jinak. A právě v část diametrální odlišnosti pohledů jsou podle mého nejhlubšího přesvědčení tím nezbytným důvodem, proč ČSSD jde tím nejlepším možný směrem.


Jiří Vyvadil, poradce předsedy CSSD pro strategické otázky.




K tomu, co píše pan Vyvadil, jen několik poznámek:

1. bylo to opravdu tak, že komunisté za Špidly přebíjeli ČSSD v poměru 3:1 v důsledku toho, že Špidla viděl problémy v celistvosti, nebo v důsledku toho, že byl politicky dost nešikovný a že ODS tehdy prováděla politiku „založenou na logice střetu, zejména mezi nejsilnější vládní a nejsilnější opoziční stranou“, čímž dala nedobrý příklad Paroubkovi , který pak tuto politiku dovedl takřka k dokonalosti?

2. Nemá to být ve skutečnosti tak, že v slušné politice musí být kromě „přímočarého odlišného vidění světa“ taky trochu ochoty naslouchat protivníkovi, neupírat mu nos mezi očima, tedy něco, co se vznešeně označuje „rytířským duchem“ – zatímco dnes v politice všeobecně vládne spíš třídní boj ruské provenience?

3. To, že veřejnost podle „velmi kvalitních průzkumů“ ČSSD hodnotí ČSSD v otázce politické kultury a demokracie neskonale lépe než ODS, ještě neznamená, že tomu tak opravdu je. Totéž platí o postoji ČSSD k Rusku. Lidé se mohou mýlit a často se mýlí. Svědčí o tom to, kolik autoritativních a totalitních režimů, se dostalo k moci docela demokratickou cestou.

4. Nemám vůbec žádné obavy z komunistického ďábla, komunismus je mrtvý. Mám obavy z Ruska, ne proto, že by bylo ďábelské, ale že je o dost zaostalejší a zároveň o neskonale silnější než my, a že se svou zaostalost od nepaměti pokouší vnutit malým zemím, které opanuje (skutečné partnerství se slabšími nějak neumí). Obnovení ruského vlivu v ČR by proto znamenalo regres. Nedovedu se zbavit podezření, že to dnešní ČSSD až tolik nevadí, větší nebezpečí je pro ni ODS a Topolánek.

5. Nemíním dělat politickou propagandu pro ODS, jsem publicista, ne politický lobbyista. Vítězství ČSSD v příštích volbách do PS považuji v tuto chvíli za nevyhnutelné, dojde k němu mj. i kvůli vážným politickým chybám, kterých se koalice a především ODS dopustila. Uznávám, že pan Paroubek si oprávněně stěžuje na účelové zveřejnění Kubiceho zprávy, na to, že nedostal šanci při sestavování vlády, že premiér Topolánek postavil svou vládu na dvou přeběhlících z ČSSD nebo že případ Čunek byl podivným způsobem zameten pod koberec. A to přesto, že pana Paroubka považuji za velké nebezpečí pro ČR. Ne snad proto, že by byl sociální demokrat, nýbrž proto, že podle mého názoru žádný demokrat není.

Myslím, že tím mohu naši polemiku aspoň ze své strany uzavřít.

Bohumil Doležal