indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

18.11. - 26.11.2008

Nová strana pod křídly Václava Klause?

Krize v ODS zjevně eskaluje. Děje se tak v době nejméně vhodné pro jejího předsedu, a je to jeho vina: dopustil, aby si okamžik frontálního střetu vybral jeho hlavní oponent, prezident Klaus.

Klaus se ale taky dostal do jakýchsi nesnází. Ukázalo se, že podpora Béma (přesněji řečeno, Bémovo zaklínání se Klausem) nestačí a postavení prvního místopředsedy před kongresem je více méně vachrlaté.

V tu chvíli se mediálními kanály rozšířila zpráva, že vzniká strana, hnutí, iniciativa pod názvem libertas.cz, a že se při jejím utváření angažují Petr Hájek, Petr Mach, Patr Havlík a Miroslav Petřík. Podivuhodná kulminace petrství by se možná měla promítnout i do názvu strany a vyvolává lehce zodpověditelnou otázku, kdo že je ta skála, o nichž se chtějí zakladatelé opřít. Sami údajní iniciátoři se zatím ke své iniciativě příliš nehlásí, zato jejich hradní skála už vydala svědectví, že iniciativy, k níž se zatím nikdo výslovně nehlásí, je neobyčejně zapotřebí. Pan prezident už neví, zda je ještě nominálně členem ODS, vypadá to, že pár dní v ní možná jistě vydrží. Jinak je tu podle něho naléhavá potřeba strany s realistickým postojem k Evropě.

Stranu, k níž se zatím její údajní zakladatelé nehlásí a jejíž potřebu hlásá Klaus, který ji nezakládá, by nejspíš zatím podpořili ti, co dávají najevo chuť z ODS, jež zrazuje Klausův odkaz, odejít - kromě jeho rodinných příslušníků jsou to poslanci Schwippel, Raninec a Páralová. Nepochybně by se přidalo i pár dalších. Pavel Bém ještě ne, chce zřejmě na kongresu zabojovat. Je to logické – tato svérázná akce je zatím jen posledním varovným signálem kongresu: když nezohledníte naše spravedlivé požadavky, donutíte nás, abychom vám udělali z partaje kůlničku na dříví.

Podobný proces je něco, co si lze jen přát: kdyby Topolánek a spol. měli pevný fundament a kongres by technicky zvládli, vláda by sice padla, ale v pravé části spektra by asi zůstala silná a ne úplně odpudivá opoziční strana. Jenže proti Topolánkovi stojí tři nepřátelé, kteří mají pro tuto chvíli společný program: Paroubek, jemuž jde o pád vlády a zatlačení ODS pokud možno do bezvýznamna (dobře ví, že s Klausem si pak už poradí), Klaus, kterému falešný a prázdný Topol vyrval jeho dítko a zradil ideály, s nimiž stranu kdysi vytvářel, a obávám se, že nakonec i Havel, kterému ODS a Topolánek vadí jako Klausovy kreatury (což je nejspíš dobře, projev Havlových sympatií je něco jako polibek Rusalky z Dvořákovy opery).

Bohužel právě tahle možnost je ze všech představitelných ta nejméně pravděpodobná.

lidovky.cz 28. listopadu 2008