indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.11. - 15.11.2008

Kdo nahání sympatizanty extremistům?

Zároveň se způsobnou demonstrací odpůrců radaru z řad více či méně radikální levice v Praze proběhla nezpůsobná demonstrace pravicových radikálů v Litvínově. Byla pozoruhodná hned dvakrát: především, radikálů se sešlo poměrně dost (přes pět set) a policie s nimi měla plné ruce práce. A za druhé – což je novum – samotného shromáždění se zúčastnilo zcela spontánně spousta místních lidí, kteří k Dělnické straně (co akci organizovala) ani náhodou nepatří. Tito lidé dávali demonstrujícím své sympatie a policii a novinářům nadávali.

Samozřejmě je možno je nazývat (jak to dělá např. Mladá fronta Dnes) „čumily“. Je to ovšem napůl sprosté, napůl alibistické. A samozřejmě, Romové se od demonstrujících extrémistů výrazně liší. Jednak je jich nesrovnatelně více. Jednak nejsou jako celek ani trochu organizováni a nemají žádnou ideologii. A jednak jsou mezi nimi neslušní, ale taky slušní. A jak to ve společnosti neslušných a slušných bývá, ti neslušní jsou víc vidět a jejich příklad bývá přitažlivější.

Lidé, kteří musí v jejich blízkosti žít, a kteří pak projevují sympatie pravicovým extremistům, to dělají proto, že mají reálný problém. Ten určitě nespočívá jen v tom, jak se nám snaží kdosi v MfD nakecat, že trpí hlučnými nočními mejdany. A mají zároveň dojem, že na ně (na rozdíl např. od Romů) stát a policie kašle. Svíčkové báby odkojené místo katechismu marx-leninismem, které Romy milují tak, jako jiní lidé milují kočky (být Romem, uráželo by mne to) a arogantní levicoví intelektuálové mluví o „sociálně nepřizpůsobivých jedincích“ stejně, jako kdysi dávno naši předkové nazývali toho, koho se jevíc báli, „jedlíkem medu“, v přesvědčení, že se tak bude méně zlobit. Problém, kteří mají mimo jiné litvínovští občané, se řeší tak, že se kolem něho vztyčí pomyslný plot podobný tomu v Matiční ulici a pečuje se o to, aby bylo co nejtěžší o něm mluvit. „Politická korektnost“ nechává lidi z Litvínova, kteří mají problém, na holičkách, a nahrává extremistům, kteří se na problému profilují.

Extrémisté si nic nového nevymyslí: jejich fantazie končí u koncentráků a plynových komor. (Mohou prozatím mluvit např. o vystěhování na Madagaskar, což ostatně dělal Hitler taky). A krasoduchové v oboru humanity a lidských práv nahánějí normální lidi do spárů těchto zombies. Počet extremistů roste, počet jejich voličů taky. Romské téma je nosné a přitažlivé, protože stát a kompetentní lidé soustavně předvádějí bezradnost a bezmocnost. Roste tu opravdový malér: To, co se stalo v pondělí v Litvínově, by se rozhodně nemělo podceňovat.

lidovky.cz 18. listopadu 2008