indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.10. - 6.11.2008

Zneuctili jim Kunderu!

V České republice probíhá „nactiutrhačná kampaň“. „Nejde o nic méně než o zneuctění jednoho z největších žijících romanopisců na základě přinejmenším podezřelých materiálů. Cítíme potřebu vyjádřit své rozhořčení nad takovou domluvenou pomlouvačnou kampaní a vyhlásit svou solidaritu s Milanem Kunderou.“ To jsou citáty z prohlášení několika vavříny světské slávy ověnčených zahraničních spisovatelů.

Člověk, který o věci nic neví, by řekl, že v naší zemi probíhá něco jako proces s Miladou Horákovou (v každém případě jde o spiknutí). Ve skutečnosti v časopise Respekt vyšel článek, v němž byl mj. zveřejněn dokument, který považuji za autentický a z něhož vyplývá, že Milan Kundera měl v roce 1950 udat člověka, který byl pak odsouzen k mnohaletému trestu vězení. O článku se od té doby poměrně vášnivě diskutuje.

Signatáři jsou přesvědčeni o Kunderově nevině ze dvou důvodů. Za prvé, Kundera obvinění rozhořčeně popřel (bylo by opravdu zvláštní, kdyby se byl přiznal). A za druhé, existuje svědectví jakési tajemné „vynikající osobnosti vědeckého světa z Prahy“, které Kunderu jasně vyviňuje. Spekuluje se, že má jít o Zdeňka Pešata.V tom případě je jeho hodnocení poněkud nadnesené, ale o to teď nejde: Pešat dosvědčil, že onoho člověka práskl někdo jiný. To vůbec neznamená, že ho nemohl prásknout taky Kundera.

Článek v Respektu vyvolal vášnivou diskusi. Zastánci Kundery jsou v převaze. Debata místy nabyla skoro charakter jakéhosi lynče na Respekt, zapojili se do něj i politici. Jde v ní o víc, než o Kunderu: o svobodu projevu a právo říkat nepříjemné věci i o celebritách. Očekával jsem, že po usnesení Akademie věd budou následovat dopisy opracujících ze závodů, ale mýlil jsem se. Místo toho se zapojily „osobnosti“ světově proslulé. Žádná z nich neumí česky. O věci vědí prd, jsou odkázány na informace nějakého literárního agenta, který je nejspíš obíhal s prefabrikovaným materiálem. Takže si dovoluji signatářům vzkázat: vaše vavříny a Nobelovy ceny mi neimponují. To, co jste provedli, se nedělá. Je to čuňárna. Styďte se.

Lidové noviny 7. listopadu 2008