indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.10. - 5.11.2008

Krajská koaliční pračka

Po krajských volbách se ČSSD ocitla v krajně výhodné pozici. Může si většinou vybírat mezi spojenectvím s malými stranami, s KSČM a s ODS. Tito potenciální partneři si ovšem moc vybírat nemohou, protože ODS a většina malých uskupení je s komunisty tak říkajíc nekompatibilní, a jinak nad ČSSD nepřeváží. To je nevýhoda masožravců (nebo býložravců) před všežravci (nejznámější zvířátko, které patří do poslední kategorie, z vrozené útlocitnosti neuvádím).

Na tom, že se situace vyvinula pro ČSSD takto výhodně, má lví podíl vleklý latentní rozkol v ODS a ti, co ho přímo či z pozadí živili: Tlustý a spol., Bém a v neposlední řadě prezident Klaus. Dělali pro Paroubka dlouhodobou předvolební kampaň, a to zdarma.

Předseda ČSSD už seznámil veřejnost se strategií koaličních vyjednávání. Sociální demokraté budou preferovat koalice s malými středovými uskupeními. Tam, kde to nepůjde, přijde na řadu menšinové vládnutí s komunisty v zádech nebo popřípadě i koalice s KSČM. Spolupráce s ODS je vyloučena. Paroubek si může vybírat.

Reálně to zatím vypadá tak, že koalice s komunisty bude zjevně v Moravskoslezském kraji. jednak proto, že tam ČSSD nic jiného nezbývá, pokud se chce vyhnout spolupráci s ODS, která by navíc byla pro ODS sebevražedná, jednak proto, že ji ČSSD musí někde komunistům dopřát, aby jinde byli ochotní podpořit z pozadí její vládnutí, a konečně proto, aby ostatní politická uskupení viděla, že to ČSSD s komunisty myslí upřímně. Menšinová vláda ČSSD s komunisty v zádech vznikne nejspíš ve Středočeském kraji. Daleko výhodnější jsou ovšem pro ČSSD takzvaně duhová řešení. Jedno se rýsuje (s potížemi) na Liberecku, druhé v Karlovarském kraji.

Karlovarská varianta je transparentní: vznikne zřejmě duhová koalice, kterou utvoří ČSSD, KSČM a zvláštní uskupení s vlezlým názvem „Doktoři pro ozdravení společnosti“. Duha má na Karlovarsku rudo-oranžovo-bílou barvu. Na Liberecku je stále ještě ve hře možnost zastřenější a pro koaličního partnera sociálních demokratů citlivější: menšinová koalice ČSSD a SOS, podpořená komunisty jen z pozadí (SOS se zatím trochu cuká).

Význam těchto dvou koalic je zjevný: fungují jako pračka, a to hned ve dvojím slova smyslu: očistí ČSSD tím, že jí malý nekomunistický partner poskytne alibi pro spolupráci s komunisty (existuje jisté procento lidí, asi i v KSČM, kterým to pořád ještě vadí). A zároveň očistí KSČM, formou precedentu z ní učiní přijatelného partnera: konec konců jde o zvyk, a pokud si jednou někdo vezme tchoře do pelechu, stane se s toho věc nikoli neobvyklá – jen nos si musí trochu zvyknout.

Spolupráce ČSSD s komunisty není nic nepřirozeného, stojí na společných zásadách: komunistům jde o znovunavázání kontinuity s normalizací, samozřejmě bez nevhodných výstřelků, a o přítulnost k Rusku. Proč by to mělo Paroubkovi, muži mnoha azimutů, nějak moc vadit?

lidovky.cz 6. listopadu 2008