indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

20.10. - 27.10.2008

Vřava v ODS

Špičky ODS se pořád ještě nevzpamatovaly z dvojité volební porážky. Není se čemu divit, byla dosti drtivá. V pondělí se Mirek Topolánek v Lidových novinách konečně pokusil zformulovat, oč mu po celé dva roky vládnutí šlo: dělat politiku v zásadě proevpropskou a vstřícnou k partnerům. Zároveň prohlásil, že je ochoten nekandidovat na předsedu strany, ale jen tenkrát, pokud se o funkci bude ucházet někdo, kdo sdílí jeho vizi. Bém to podle jeho slov není.

Pavel Bém se tím cítil být vyprovokován k tomu, aby konečně ohlásil svou kandidaturu na funkci předsedy (svou roli přitom nejspíš sehrálo i to, že si spočítal své šance a shledal je reálnými). Topolánka jako premiéra by zachoval (ovšem, jinak by padla vláda, a kdoví, zda by ta nová v parlamentu, kde sedí sedm nedefinovaných poslanců, dostala vůbec důvěru).

To vyvolalo v ODS oprávněné obavy, co to udělá, když předseda strany potáhne hot a premiér čehý. Odpověď je nasnadě. Navíc je otázka, zda by si něco podobného Topolánek nechal líbit a neodešel by sám – zůstat ve funkci za takové konstelace by se rovnalo politické sebevraždě. Už se např. přihlásil odvolený hejtman Bendl, že by se do recyklované Topolánkovy vlády nechal nasadit jako Bémovo kukaččí vejce.

Někteří lidé z věrchušky ODS navíc upozorňují, že za volební porážku odpovídá celé vedení, včetně prvního místopředsedy strany. A padají další jména, např. hejtman Tošenovského (je zábavné, že hejtmani vyšli z voleb s čistým štítem, ačkoli věcně za porážku odpovídají oni). Senátor Kubera dokonce navrhuje s vážnou tváří, aby se do čela strany postavil zase Václav Klaus (dojemná snaha o cestování do minulosti).

Exmístopředsedkyně Němcová, která podle vlastních slov uvažuje o návratu do nejvyššího patra strany, upozornila na to, že Bém zatím nepředstavil žádnou myšlenku. Má úplně pravdu, problém je v tom, že Topolánek se svou myšlenkou přišel vlastně taky až post festum.

V této situaci bude krajně obtížné, aby ODS v blízké budoucnosti obhájila své prvenství na celostátní úrovni. Bude si však muset vyřešit vnitřní spor, který není sporem Bém – Topolánek, ale Klaus – Topolánek, Bém je v něm jen figurka na šachovnici. Bohužel se tak stane v situaci, kdy to má čestný předseda ODS velmi nezaslouženě lehké.

lidovky.cz 29. října 2008