indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

20.10. - 25.10.2008

Politik pro každé použití

Podle toho, co říkal dr. Rath v Otázkách Václava Moravce, ČSSD uvažuje, zatím jen nezávazně, o tom, že předsedou Senátu by se mohl případně stát Petr Pithart. Pithartovo jméno podle serveru iHned zmínil i předseda Paroubek. Pro ČSSD je prý každopádně neúnosné, aby ve funkci zůstal Přemysl Sobotka z ODS. Vystřídala se třetina senátorů a mělo by tedy dojít i ke změně na špici.

Je otázka, jaké jiné důvody než prestižní k tomu ČSSD má. ODS zůstává i nadále stranou s největším zastoupením v horní komoře Parlamentu ČR. Vystřídání předsedy je možné, ale nikoli nutné, a mělo by být nějak věcně zdůvodněno (např. jeho špatnou prací, nenáležitým preferováním vlastní strany apod). Pokud je důvodem pouze dát zahulit nenáviděnému politickému protivníkovi, měli by to ti, s nimiž se pro účast na akci počítá, nějak reflektovat.

ČSSD totiž sama nemá dost síly, aby něco podobného prosadila. Vybrala si tedy kandidáta i potenciální spojence.

Petr Pithart je člověk s velmi bohatou minulostí. Začal kdysi jako komunista (ovšemže s lidskou tváří), pak byl havlovským liberálem, a když liberálům u nás přestala kvést pšenka, stal se z něho křesťanský demokrat. Tím vším byl velmi rád a přesně tak dlouho, jak bylo třeba k jeho zdravému politickému vývoji v příznivém prostředí. Vzhledem k tomu bych se vůbec nedivil, kdyby v této době cítil ve svém tvárném nitru rašit sociálně demokratické výhonky – je na to právě vhodné politické počasí. Na funkci, kterou už zastával, se nepochybně třese jako ratlík na buřta, na ruce, která uzeninu podává, mu, řekl bych, až tak nezáleží, protože hlavní je, že tak významný a znamenitý chlapík, jako je on sám, dosáhne konečně opět náležitého uplatnění. A potižistou by byl jen do chvíle, kdy by si na něj pořádně zadupali.

KDU-ČSL, které by ČSSD vyšla zmíněným návrhem vstříc, vykazuje podobné kvality jako kandidát. Je pověstná svou takřka univerzální koaliční použitelností a schopností přilepit se vždycky v pravou chvíli na silného nosiče, který ji na svých zádech vynese na politické výsluní. Kkdyž to ovšem s nosičem jde s kopce, běda mu: pak zbožní klerikálové usilovně vyhlížejí široké a silné plece, na které by přeskočili. Tento okamžik, jak se zdá, nastal právě teď. Místopředseda KDU-ČSL Macek zareagoval rychle, citlivě a vstřícně: je to dobrý nápad, Pithart by byl znamenitým kandidátem.

ČSSD by svou nabídkou KDU-ČSL výrazně pomohla, a zároveň by vrazila klín do vládní koalice, která už je sama o sobě pořádně rozhašená. Že taková vstřícnost vůči lidovcům nebude zadarmo, se rozumí samo sebou.

Jiřímu Paroubkovi lze vytýkat tisíc a jednu věc, rozhodně však ne špatnou znalost lidské povahy. Pokud jde o kandidáta i o příštího stranického spojence, vybral si je citlivou rukou.

26. října 2008