indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

6.10. - 18.10.2008

Topolánkovo Waterloo

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, nejsou sice výsledky voleb ještě definitivní, ale všechno je už jasné: je možno bilancovat.

Důležitější z obou voleb, co dnes proběhly, jsou ty krajské – možná jen proto, že se víc podobají volbám do PS a že si je Paroubek zvolil za kolbiště pro konfrontaci s nenáviděným sokem. A Paroubek uspěl, volby skončily pro ODS katastroficky. Nejenže nevyhrála ani v jednom kraji, ale zůstala za ČSSD s odstupem třídy. Je na nejlepší cestě proměnit se, pokud jde o sílu, v parlamentní stranu druhé kategorie, něco na úrovni KSČM.

Vzhledem k tomu, že Strana zelených totálně pohořela (osud, který pravidelně potkává ty, jež zatíží exprezident Havel svou smrtící přízní) a ani lidovci se nijak zvlášť nevyznamenali, nemá navíc ODS ani v jednom kraji sílu vytvořit koalici, v níž by nebyla taky ČSSD. ČSSD se do koalic s ODS nehrne, její podmínky budou víc než tvrdé a navíc bude mít vždycky v záloze komunisty, s nimiž by měla takřka ve všech krajích většinu. Za této situaci hrozí, že o hodně silnější koaliční partner ODS napřed vycucne a pak jako nepotřebnou odhodí.

Paroubek může realizovat svůj plán: tam, kde to půjde, udělat koalici s malými stranami (což bude možné asi v 6-7 krajích), samozřejmě s komunisty v záloze. Kde to nepůjde, může vládnout v koalici s komunisty či menšinově s jejich podporou. Předseda Čunek, kterému jde po krku jeho (stranický) bratr Březina, známý bojovník za olomoucké syrečky, se jistě postará o to, aby regionální funkcionáři jeho strany byli náležitě vstřícní.

Jakýsi problém bude mít Jiří Paroubek s komunisty. Už při prezidentské volbě dali najevo, že spojenectví s nimi není ani náhodou zadarmo. Myslím, že to předseda ČSSD nakonec překousne, hlavní nebezpečí je pro něj ODS.

Zatímco Paroubek si pozici v ČSSD velmi upevnil, postavení Topolánka – předsedy ODS i Topolánka – premiéra je víc než otřeseno. Vláda ve středu možná nepadne, není však vyloučeno, že předseda vlády bude muset dřív nebo později sám odstoupit. Je v téže situaci jako kdysi Vladimír Špidla – dějiny bývají zlomyslné.

Katastrofu příliš nemírní fakt, že v senátních volbách si ODS stojí o dost lépe. Do druhého kola postoupilo devatenáct jejích kandidátů (před dvěma lety jich bylo sice 26, ale ČSSD tenkrát měla v druhém kole jen 11 zástupců). Pravda, někteří z druhého místa a velkým odstupem za kandidátem ČSSD. Jenže výsledky druhého kola těžko předvídat, volební účast bude menší, dojde k přeskupovaní voličských hlasů a k „vyvažování“. To by mohlo ODS pomoci: snad, trochu.

Pro ODS a Mirka Topolánka je to jen slabá útěcha.

lidovky.cz 19. října 2008