indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

6.10. - 9.10..2008

Předvolební horečka

V Praze se střílelo. To není samo o sobě nic zajímavého. Střílel však člověk, o němž kdysi média psala v souvislosti s Jiřím Paroubkem, po synu podnikatele, který se angažuje v ČSSD, a střílelo se v lokále, kde krátce před tím předseda ČSSD křtil svou knihu. Oběť útoku nepřežila.

Celá věc nemusí mít s politikou vůbec nic společného, ale neklidná atmosféra nadcházejících voleb každou takovou záležitost vcucne a učiní předmětem spekulací. Je to symptom jakési hysterie, a není divu: ve volbách jde o velmi mnoho.

Neklidem se zmítá především středočeská organizace ČSSD. Jednak proto, že síly ve středních Čechách jsou vyrovnány, a jednak proto, že středočeské sociální demokraty vede do útoku dr. Rath. Aby si své ovečky pojistil, nechal si od kandidátů na zastupitele vystavit úpis, podle něhož se v případě prokázané stranické nevěry zavazují proplatit straně čtyři miliony Kč na úhradu volebních nákladů, které takto přijdou vniveč. Předpokládám, že kandidáti se upisovali, jak to v takových případech bývá zvykem, vlastní krví.

Protože tento způsob pojistky vzbudil velkou mediální pozornost, poskytla nato středočeská organizace svým kandidátům (aspoň podle toho, co uvádí Právo), písemný návod, jak vypovídat před novináři (pamatuji se, že za rozpuku Charty existovaly podobné návody, jak vypovídat u výslechu na StB). Signatáři mají hlavně tvrdit, že jde o deklaraci věrnosti straně.

A konečně: zase ve středočeské organizaci ČSSD mají problém se čtyřmi kandidáty z okresu Praha – východ, kteří odstoupili z kandidátky a zároveň si stěžovali na přístup předsedy krajské organizace Dolejše a lídra kandidátky dr. Ratha. Dolejš měl údajně dát stěžovatelům na vědomí, že on a Rath je po volbách budou žalovat pro pomluvu. Později to ovšem dementoval.

Experiment s čtyřmilionovou pojistkou je pozoruhodný: ČSSD trpí syndromem „odpadlíků“, díky nimž vznikla Topolánkova vláda. Mluví v té souvislosti o korupci (oba přeběhlí poslanci předtím nejevili žádné „antisocialistické“ sklony). I kdyby tomu tak bylo, léčit korupci vydíráním je postup dosti originální. (Pro spravedlnost budiž řečeno, že se jedná o středočeský problém a řada lidí ve straně se od upisování distancovala).

Nejistota papalášů v ČSSD je málo pochopitelná: strana nespíš dosaáhne výsledku, který Paroubek určitě dokáže vyložit jako vítězství. Znepokojivé je vlastně jen jedno: pokud ČSSD půjde díky voličům od úspěchu k úspěchu, dá se očekávat, že to, co si dnes troufne uplatnit jen vnitrostranicky a na krajské úrovni, se může ujmout tak říkajíc celospolečensky.

lidovky.cz 10. října 2008