indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.9. - 4.10..2008

Problémy s okřídleným citátem

K mému dotazu ze čtvrtečního Co týden dal ohledně údajného citátu z Voltaira („nevěřím v Boha, ale jsem rád, že v něj věří můj krejčí, aspoň mne neokrade“) jsem dostal několik čtenářských reakcí, za něž vesměs děkuji. Nejpřesvědčivější mi připadá výňatek z hesla „peklo“ z Voltairova Filosofického slovníku, který mi poslal můj bývalý student (je užitečné mít bývalé studenty). Zní:


„Il n’y a pas longtemps qu’un théologien calviniste, nommé Petit-Pierre, prêcha et écrivit que les damnés auraient un jour leur grâce. Les autres ministres lui dirent qu’ils n’en voulaient point. La dispute s’échauffa; on prétend que le roi, leur souverain [Bedřich Veliký], leur manda que puisqu’ils voulaient être damnés sans retour, il le trouvait très bon, et qu’il y donnait les mains. Les damnés de l’église de Neuchâtel déposèrent le pauvre Petit-Pierre, qui avait pris l’enfer pour le purgatoire. On a écrit que l’un d’eux lui dit: "Mon ami, je ne crois pas plus à l’enfer éternel que vous; mais sachez qu’il est bon que votre servante, que votre tailleur, et surtout votre procureur, y croient."“


Z citace vyplývá, že se mluví o pekle, nikoli o Bohu, a že autor cituje třetí osobu. Struktura výroku se přitom nápadně podobá citátu, který uvádí Steigerwald (a Pithart): „milý příteli, já už nevěřím ve věčné peklo jako vy; ale vězte, že je dobré, když v ně věří vaše služka, váš krejčí a zejména váš prokurátor…“. Voltaire by nebyl napsal, že nevěří v Boha, protože v Boha věřil, i když poněkud svérázným způsobem, a hlásil se k tomu. Další citaci, kterou jsem dostal, je obtížné ověřit, protože pisatelé neuvedli, z kterého Voltairova díla je, navíc neobsahuje ono „nevěřím v Boha…“ a taky se nápadně podobá té z Voltairova Filosofického slovníku (můj krejčí, lokaj…). Není ovšem vyloučeno, že Steigwerwaldova a Pithartova „okřídlená citace“ vznikla jakousi kontaminací dvou výroků, z nichž v každém něco z konečného výtvoru chybí. Výsledek (u Pitharta a Steigerwalda) je esteticky dokonalý, bohužel neodpovídá skutečnosti.

5. října 2008