indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.9. - 17.9.2008

Čistit se bude, i kdyby kámen na kameni nezůstal

Mladá fronta Dnes vytáhla na Vlastimila Tlustého záznam odposlechů, které prováděla policie ČR někdy v roce 2001. Jde o odposlechy telefonních rozhovorů mafiánského kmotra Mrázka (před nějakým časem byl zavražděn, vraždu se nepodařilo vyšetřit) a jeho pravé ruky Šafranka. Ten působil v té době jako asistent poslance ČSSD Hojdara a byl v dosti častém styku s Tlustým, tehdy předsedou poslaneckého klubu ODS a prestižního rozpočtového výboru PS.

O záležitosti už před dvěma roky informoval server aktuálně.cz, nynější informace je podrobnější: Mrázek s Šafrankem si pochvalují údajnou výměnu informací s Tlustým a domlouvají se na milionových částkách, které mu mají proplatit.

Poslanec Tlustý se dnes pateticky zapřísahá při smrti své dceři, že se Šafrankem jednal v dobré víře, říkal mu jen to, co si myslí, o jeho napojení na Mrázka netušil, nakonec komunikaci s ním přerušil a nikdy od Mrázka nevzal ani korunu.

Záznam samozřejmě nic nedokazuje ani nevyvrací, jen jakoby mimochodem dokresluje (nebo zkresluje?) image Vlastimila Tlustého.

Otázku, jak to doopravdy bylo, přenechám kompetentním osobám. Otázka pro komentátora je: co to má znamenat?

První, co každého napadne, je, že jde o odvetu vedení ODS vůči poslaneckému potížistovi za akci Morava.

Druhé, že poslanec Tlustý vykonal svou práci a je teď pro hradní křídlo ODS zbytečný, ne-li kompromitující a nebezpečný.

Třetí, že jde o odvážnou a důslednou práci investigativních novinářů MFD, kterým jde o pravdu, padni komu padni.

Pokorně připouštím, že první dvě vysvětlení jsou čiré spekulace a tomu třetímu nějak pořád nedokážu ani trochu uvěřit.

Pozoruhodné je, proč se v ODS rozpoutal zrovna v citlivé době před volbami tento smrtí tanec? Buď jde o skutečné politické podsvětí, v němž si nevybíravými způsoby vyřizují účty severní a jižní sekce, nebo o společenství vrtáků, kteří už nejsou schopni spolupracovat na ničem jiném než jak pod sebou společně podřezat větev. Nebo o kombinaci obojího. Za krkem mají přitom schopného a nelítostného Paroubka.

Pan Tlustý řekl Mladé frontě Dnes: „Ano, já přijímám výzvu Topolánka. Čistit se bude! I kdyby kámen na kameni nezůstal!“ Vypadá to, že nezůstane. Je to snad heslo, s nímž chce ODS jít do krajských a senátních voleb?

lidovky.cz 18. září 2008