indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.9. - 8.9.2008

Paroubek v ofenzívě

Jiří Paroubek se rozhodl vyvolat hlasování o nedůvěře vládě: ne však nyní, ale až po krajských a senátních volbách. Rozhodnutí je to racionální, šance opozičního lídra jsou nezanedbatelné.

Situace vládních stran je nezáviděníhodná: aféra poslance Moravy jistě nepřispěje ke stabilizaci ODS. Strana zelených se naopak zkonsolidovala, ale za tu cenu, že fakticky přišla o dva poslanecké mandáty. V KDU-ČSL je na spadnutí „počestný přeběhlík“ Hovorka. Těžko se panu Paroubkovi divit, zmocˇbuje-li se ho představa, že stačí další náraz a celá koalice se zhroutí jako domeček z karet.

Jak mohou dopadnout volby? Něco lze nepřímo vyvodit z nejnovějšího průzkumu agentury Median (týká se ovšem voleb do PS). ODS sice o něco stáhla náskok ČSSD, ale to, co ztratila ČSSD, získala KSČM (obě strany jsou spojité nádoby). Zelení se díky rozkolu ve straně propadli pod pětiprocentní hranici a budou se horko těžko vzpamatovávat. Stálicí jsou pouze Čunkovi lidovci, ale ti veliký náskok rudého bloku sami nedoženou.

Navíc, ať už volby dopadnou jakkoli, určitě ne tak, jako před čtyřmi lety, kdy ČSSD byla v totálním rozkladu a ODS slavila laciný triumf. Letos jí přijde draho, výsledek bude moci Paroubek v každém případě vydávat za svůj úspěch, Topolánkovi oponenti ho využijí jako klacek na svého předsedu a tzv. rebelové získají další motivaci.

Jiří Paroubek může vyvolat jen hlasování o nedůvěře. K němu potřebuje sto jedna poslaneckých hlasů, kdo se zdrží, hlasuje proti němu. Obě zelené poslankyně nebudou mít nejmenší problém říci vládě ne, poslanec Hovorka je příliš počestný na to, aby si vůbec nějaké problémy připouštěl, jakýsi problém budou mít jen pan Tlustý a jeho lidé: shodit vlastní vládu není jen tak.

Pokud se Paroubkovi podaří vládu svrhnout, bude třeba udělat novou. Předčasné volby by přinesly „rebelům“ jistotu, že se mohou se svými mandáty rozloučit, pokud si je na kandidátku nezařadí ČSSD nebo KSČM. Levá či levostředá koalice se bude lepit těžko, Paroubek se octne v situaci ne nepodobné té Topolánkově. Takže to, co se po Topolánkově pádu panu Paroubkovi podaří prosadit, může zůstat omezeno na etický kodex poslance, zavádějící presumpci viny. Každý nově zvolený bude muset před nějakým grémiem dokázat, že je poctivý brach. Když se mu to podaří, dostane lustrační osvědčení poctivce a může zasednout v PS. Doufám, že to celé bude probíhat veřejně: bude to velká sranda.

lidovky.cz 9. září 2008