indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.7. -19.7.2008

Stále ta trapná nejistota

Veřejnoprávní Česká televize přinesla včera zprávu o prodeji vydavatelství Economia (vycházejí tam mj. Hospodářské noviny a týdeník Ekonom, vydavatelství provozuje internetový server Ihned.cz). Vlastníkem většinového podílu je společnost Handelsblatt, která zase patří stuttgartské skupině Holtzbrincks. Na tom samotném není nic zvlášť překvapivého, prodávaná firma sice v současnosti asi nijak zvlášť nevzkvétá, ale pořád v sobě skrývá slibné možnosti. Podle toho taky Handelsblatt nastavil pro začátek mastnou cenu – asi 2,4 mld. Kč (odborníci prý soudí, že reálná cena by byla asi o půl miliardy nižší).

Zájemci jsou jednak zahraniční (rakouská Die Presse, finská Sanoma, Ringier), jednak domácí (např. podnikatel Bakala, provozující už časopis Respekt). „Černým koněm soutěže“ se však ukazuje být společnost Mladá fronta (s MfDnes má společnou jen dávnou líheň v komunistické mládežnické organizaci). Firma vydává nějaké časopisy, na české mediální scéně byla zatím spíš aussenseiter, rozhodně se nezdá, že by vydělávala miliardy. Stojí za ní údajně František Savov ml., který bývá zmiňován v souvislosti s jakýmisi finančními transakcemi velkého rozsahu, jež zaujaly policii ČR. Vlastníkem de jure je ovšem společnost European Financial Services, která podle sdělení právního oddělení firmy Mladá fronta (viz níže) sídlí v Oregonu. Spekuluje se, že za ní přesto je evropský kapitál, ovšem evropský sui genesis, totiž z území někdejšího SSSR.

Tyto spekulace jsou velmi inspirující a není velký problém v nich pokračovat. Naše země je země zázraků, viz příklad křesťanského politika Jiřího Čunka, jehož rodinné finance působí dojmem, že se rozmnožovaly podobně jako ryby a chleby v Ježíšových rukou. Každopádně by bylo velmi zvláštní, kdyby někdo byl ochoten zaplatit za nabízené zboží třeba i cenu, která se jeví být přemrštěnou. A bylo by dvojnásob zvláštní, kdyby tu cenu chtěl zaplatit někdo, u koho by kdekdo řekl, že na ni nemůže mít. Handelsblattu to samozřejmě může být ukradené, podle slov představitelů firmy jim jde jen a jen o obchod.

Vypadá to na podnikatelskou iniciativu velmi specifického charakteru. Někdo kupuje poněkud omšelou, leč zavedenou firmu, která skýtá možnost ovlivňovat veřejné mínění v ČR. Na penězích mu dvakrát moc nezáleží. Tak se normální podnikatel, i ze zemí bývalého SSSR, nechová, i tomu jde o kšeft. Musí to být někdo, kdo má na to, aby ty peníze investoval, a komu se vyplatí nalít do firmy prachy, jež se mu nejspíš ve sféře podnikání nikdy nevrátí, ale mohou se mu velmi rentovat politicky, protože tak upevní svou nenápadnou přítomnost v naší pohostinné zemi.

Safra, kdo to jen může být?


P.S. Dnes jsem obdržel dopis vedoucího právního oddělení společnosti Mladá fronta dr. Prokopa Tomáše (viz níže), v němž žádá, abych opravil údaj o sídle společnosti European Financial Services. Její adresa je 97220 Oregon, Portland, 8407 N.E. Fremont Street # 229, Spojené státy americké. Uvádím to tedy a nemyslím si, že by to na podstatě věci něco změnilo. Dr. Tomáš se ovšem mýlí, informaci jsem nepřevzal jen z vysílání ČT, ale i z článku, který vyšel skoro před měsícem, 25. června, v časopise Týden. Cituji: „Otázky visí právě i nad skutečným majitelem Mladé fronty. Stoprocentním vlastníkem akcií je společnost European Financial Services, do roku 2006 European Trust Services. Jde o offshoreový projekt, jehož prezidentem je Alick Lawrence, jinak majitel advokátní kanceláře na miniaturním karibském ostrově Dominica, kde má firma také oficiální sídlo. Podle neoficiálních informací může za koncernem stát finanční kapitál pocházející ze zemí bývalého Sovětského svazu.

European Financial Services je s největší pravděpodobností nastrčený takzvaný bílý kůň. V americké registraci figuruje jakýsi Rick Fletcher. To není pro tamní administrativu neznámá postava: v roce 2005 ho vyšetřoval tamní finanční úřad a nařídil mu přejmenovat šestnáct jím spravovaných společností. Proč? Proti předpisům používaly názvy jako London Bank či Wall Street Commercial Bank, ačkoli neměly bankovní licenci.”

Společnost Mladá fronta měla od té doby tisíc a jednu příležitost informaci opravit. Nechápu, proč tak neučinila.

lidovky.cz 21. července 2008