indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.7. -18.7.2008

Čunek to zařídí

Případ vicepremiéra Čunka prošel během času podivuhodnou metamorfózou. Chová se jako maelström, který postupně strhává do smrtího tance další a další lidi, nejvyšší státní zástupkyni, její náměstky, místopředsedu Nejvyššího soudu, premiéra, vicepremiéra Bursíka, v neposlední řadě ministra Schwarzenberga a nejnověji i ministra financí Kalouska. To, co se v souvislosti s ním děje, začíná připomínat masové bitky z filmových grotesek Laurela a Hardyho. Sám objekt, totiž pan Čunek, se už octl jaksi mimo, a může to divoké dění v klidu sledovat ze slunné dalmatské pláže. Navíc se v posledních dnech stal díky zprávě agentury Kroll něčím jako literární nebo filmovou postavou.

Agentura zjistila, že prostý bezpečností technik Vsetínské zbrojovky získal kolem poloviny devadesátých let díky svému angažmá v KDU-ČSL zázračné schopnosti, o nichž policie ČR neměla ani tušení. Ředitel ho vysílal na různá jednání do Prahy v souvislosti s vyzbrojováním letadel L-159, zrušením jakéhosi daňového nedoplatku firmy a sporu se Slovenskou republikou o rozsáhlou lesní oblast, kde měla zbrojovka mj. cvičnou střelnici (tento poslední spor skončil fiaskem, které údajně zbrojovce zlámalo vaz).

Protože v době, kdy se jednalo o výzbroj pro L-159, měl tuto záležitost na starosti tehdejší náměstek ministra obrany odpovědný za L-159 (a nynější ministr financí) Kalousek, nezbylo mu, než reagovat. Jakoukoli svou účast popřel a navíc prohlásil: „To je něco, co se vymyká mým představám. Za své projekty vždy lobovali generální ředitelé nebo najatí specialisté. Lobbing není sprosté slovo, ale vždycky lobovali ti, kteří toho byli intelektuálně mocni.“ To je vyjádření vůči panu Čunkovi dosti tvrdé. Otvírá se otázka zajímavá dnes už spíše z estetického než z „kriminálního“ hlediska: byl pan Čunek opravdu nenápadným, leč nepostradatelným šikulou, který „má styky“, nebo měly jeho aktivity výrazně chlestakovský ráz? Vedení vsetínské zbrojovky zastávalo zjevně první stanovisko, protože, jak tvrdí agentura Kroll, pana Čunka honorovalo formou velmi mastných úhrad cestovních nákladů. Ředitel evropské pobočky Krollu, který vyšetřování vedl, k tomu poněkud konsternovaně prohlásil: „…nepamatuji se, že bych podobný případ už někde jinde viděl.“ Pak se ale prý zeptal svého českého podřízeného, a ten se zasmál: „No jasně…“

Z toho plyne, že případ vicepremiéra Čunka je, jak se za mého dětství a mládí říkalo, národní formou a internacionální obsahem.

lidovky.cz 18. července 2008