indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.7. -15.7.2008

Nesmrtelný Čunek

Případ Čunek vykazuje podivuhodnou životnost: lidovecký předseda je pro Jiřího Paroubka přímo darem z nebes. Teď už to skoro vypadalo, že se věc octne pod kobercem, ale kdepak! Už zase bují jako zhoubný nádor.

Zrekapitulujme si průběh posledních událostí: v neděli vicepremiér Bursík a po něm premiér Topolánek oznámili, že audit v podstatě Čunka vyvinil. Čunek zůstává ve vládě, a zůstávají i zelení a ministr Schwarzenberg. Bursík pouze poněkud alibisticky dodal, že ač se korupce nepotvrdila, měl by lidovecký předseda ještě leccos vysvětlit a zůstává tu jakási nepříjemná pachuť.

Jediný, kdo byl zticha, byl ministr Schwarzenberg. Ozval se až včera, a své vládní kolegy pořádně zaskočil. Audit podle něho sice nepotvrdil korupci, ale odhalil mimořádné nesrovnalosti. Například to, že Čunek kdysi loboval coby zaměstnanec vsetínské zbrojovky na ministerstvu obrany a vypadá to, že ho vedení podniku honorovalo formou cestovních výdajů, které nejsou zdaněny. A hlavně: ve spise chybí 700 stránek, obsahujících podstatné údaje. Audit tedy pokračuje, Čunek musí spis doplnit, a demise ministra zahraničí pořád visí ve vzduchu.

Naskýtají se dvě otázky:

Za prvé: na první pohled to vypadá, že mezi Bursíkem, Topolánkem a Schwarzenbergem vázne komunikace. Nejprve první dva oznámili, že případ je šťastně pod kobercem, pak přišel ministr zahraničí coby hybatel věci s tím, že ani náhodou. Optimista si bude myslet, že je to bezděčné selhání, skeptik bude hledat, co je za tím: chtěli Bursík s Topolánkem postavit Schwarzenberga bez jeho vědomí a souhlasu před hotovou věc (zametení případu pod koberec)? Nebo ministr oba své kolegy nejdřív ukolébal ujištěním, že audit je OK a případ končí, a pak si na jejich účet vylepšil image aristokratického slušňáka? Legrační je, že obojí může platit najednou. V tom případě by se Bursíkovi s Topolánkem byl jejich pokus nepovedl, kdežto Schwarzenbergovi by byl vyšel prvotřídně.

A druhá věc: podle Schwarzenberga soudní proces proběhl podivně (jaký proces?) a proto zadal další audit na přezkoumání postupu policie a státního zastupitelství. O něčem podobném původně nebyla řeč. Tento audit se už netýká bezprostředně Čunka, zato nepřímo vlády. Nad ministrovým postupem se právem pozastavila místopředsedkyně SZ Kuchtová. Ministr tak prý podrývá důvěru veřejnosti v obě instituce. To je velmi slabě řečeno: když člen vlády nechává přezkoumat činnost státních institucí cizí soukromou agenturou, je to něco docela nehorázného. Dosavad jsme byli často svědky toho, jak politici z opozice denuncovali vládu v Bruselu a u silných spojenců. Tohle je obrovský krok vpřed stejným směrem.

lidovky.cz 16. července2008