indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.6. -30.6.2008

Zavřete oči, odcházím…

Případ Čunek byl sice formálně uzavřen, ale vesele pokračuje na mnoha úrovních. Je zřejmě nekonečný. Teď se do centra pozornosti dostává opět ministr Schwarzenberg. Ten před časem prohlásil, že pokud předseda KDU-ČSL nevysvětlí tři a půlmilionový přebytek ve svém domácím rozpočtu před rokem 1998 a pokud nezveřejní rozhodnutí státního zastupitelství, které jej vyviňuje, podá demisi. Sociálně demokratická lobby v Právu se zaradovala: to, co by se muselo řešit dlouhými a pracnými politickými tahanicemi, vyřeší sama od sebe šlechtická čest. Jenže Schwarzenberg je zklamal, odchod si prozatím rozmyslil a své setrvání ve vládě podmínil tím, že Čunek své domácí hospodaření podrobí auditu agentury, kterou on vybere. Což se stalo.

Agentura teď dodala výsledky své práce. Ministr je zatím nezná, prostuduje si je zjevně až poté, co s americkou ministryní Riceovou podepíšou smlouvu (nebo smlouvy) o americkém radaru. Pak se rozhodne.

Výsledky auditu už asi zjevně prostudoval jeho stínový protějšek Lubomír Zaorálek. Nebo spíš neprostudoval, protože co v něm je, není těžké uhodnout: totiž nevysvětlitelný tři a půl milionový přebytek v Čunkově domácím rozpočtu před rokem 1998. To není ještě zdaleka na zavření, ale na demisi (buď Čunkovu, nebo Schwarzenbergovu) by to mohlo stačit. Navíc Zaorálek ryčí o tom, že Schwarzenberg trestuhodně nedůvěřuje našim českým orgánům – pokud se závěry auditu budou opravdu krýt se závěry státního zástupce v této věci, je to od Zaorálka sice demagogie, ale může si ji dovolit.

Je dávno zjevné, že premiér Topolánek se měl Čunka co nerjrychleji zbavit. Zbavil se ho pozdě a nakonec ho zase vzal zpátky. Vypadá to, jako kdyby byl chtěl ho zároveň vyhodit i ponechat. Vzhledem k tomu, že to najednou nejde, je to horší než obě krajní možnosti.

Ministr Schwarzenberg nejprve položil Čunkovi nůž na krk a rezolutně ohlásil svůj odchod. Pak si to rozmyslel a pokouší se ho odložit. Vypadá to, jako kdyby chtěl zároveň odejít i zůstat. To bohužel taky nejde a taky je to horší než obě krajní možnosti.

Jediný rozdíl mezi Topolánkem a Schwarzenbergem je, že Topolánek ze své funkce případ Čunek řešit musel. Schwarzenberg ne.

lidovky.cz 3.července 2008