indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.5. -3.6..2008

Vládní krize na pokračování

Vláda, přesněji řečeno ODS jako nejsilnější vládní strana, utrpěla ve Sněmovně potupnou porážku. Prohrála hlasování o vyrovnání s církvemi (projednávání zákona bylo odloženo do doby volební kampaně) a Tlustý a spol. navíc prosadili, že se k problému vytvoří zvláštní parlamentní komise. V této své iniciativě mohou počítat nejen s podporou opozice, ale i české veřejnosti, která podobně jako pan prezident považuje křesťany za zvlášť opovrženíhodnou odrůdu zahrádkářů.

To je ovšem jen začátek. Trojice Tlustý, Schwippel, Raninec se teď hodlá soustředit na tzv. antidiskriminační zákon. Zákon má své problémy, je to jakási úlitba „politické korektnosti“, prezident Klaus toho využil a vetoval ho. Od Česka ho ovšem vyžaduje nenáviděníhodná EU a podporují ho i koaliční partneři. Sněmovna musí prezidentovo veto přehlasovat většinou 101 poslanců.

Tlustého parta si zákon jako cíl vybrala velmi citlivě: může se ohánět zásadami, z nichž vychází ODS, nespokojenost má jakýsi reálný základ (ne že by ho nebylo možno obětovat politickému kompromisu). Navíc si Tlustý a spol. mohou být tentokrát jisti podporou ČSSD, kterou Topolánek vydráždil snahou zajistit pro koalici většinu ve výborech PS (nezdá se, že by si k tomu vybral tu nejvhodnější chvíli). Kromě toho Paroubek a spol. nepochybně cítí, že vláda se kymácí v základech a je pravá chvíle ji trochu připostrčit. Za tzv. rebely stojí i prezident (možná to přímo nezamýšlel, jen nevím, jak by se z toho teď mohl vykroutit) a nepochybně řada poslanců nejsilnější vládní strany, která je ovšem po českém zvyku připravena přidat se až k většině. A podporu může Tlustý získat i ve veřejnosti: jde přece o naši suverenitu! Šikovně vymyšleno.

Snad je proti této Národní frontě, která se vytvořila lehounce, skoro sama od sebe, možné vytvořit ještě nějakou jinou, rozumnější, která nejspíš už nemá na to, aby vyhrála, ale má na to, aby počínající politické zemětřesení aspoň přežila. Jsou rozumnější lidé ve vládě a v ODS schopni něčeho podobného? Pokud ne, budeme si v příštích, předčasných volbách vybírat mezi Paroubkem, Tlustým, Čunkem, Filipem a Kuchtovou. Totiž přesněji řečeno budete. Já k nim nepůjdu.

lidovky.cz 4. července 2008